OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2
DVD a dlouha jmena souboru
Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 7 May, 2005 16:34

Palite nekdo DVD? Zkuste to, rozhodne se "nasmejete" jako ja - kdyz ten samy image napalim na RW medium, vidim dlouha jmena souboru bez problemu, kdyz na R, tak vidim 31 znaku a konec. Uz jste na to nekdo narazili? Co s tim?

Palim s mkisofs a dvddao. V techto utilitkach problem nebude, protoze je to vzdy stejny image, a na RW mediu je vsechno v nejlepsim poradku.

M.

Re: DVD a dlouha jmena souboru
Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 9 May, 2005 10:46

Vypadá to jako nějaká nekompatibilita ve výběru formátu. Těch 31 znaků odpovídá ISO level 3, kdežto delší jména umí Joliet a Rock Ridge adresáře. Správně by na vypáleném DVD měly být všechny tři adresáře, ale ...

1. Ale nepotřebuje ten mkisofs nějaký parametr, aby vytvářel Joliet adresář na read-only médiu? "Zaříznutí" délky jmen na 31 znaků je standardní procedura, kterou používá ISO, setká-li se s delšími jmény. Vypadá to tak, jako by ten mkisofs vytvářel starý "CD formát" (to jest jenom ISO adresář) na read only DVD.
2. Pokud nepotřebuje, jsou adresáře na read only médiu v pořádku? Najde je OS/2?

IFS je zjevně v pořádku, protože vidíš dlouhá jména na RW médiu. IFS tedy umí dlouhá jména.

Datum: 9 May, 2005 12:43

No jo, ale image - to jest to, co se nacpe na medium je naprosto totozny, do posledniho bitiku, takze problem je v IFS. No ale uz mam nejaky fix, ma to byt chyba v CDFS, tak jsem zvedav, jak zafunguje...

M.

Datum: 9 May, 2005 14:03

Bez mučení přiznávám, že o DVD vím jedno velký kulový. DVD drive v počítači nemám, nikdy jsem DVD nevytvářel  smiling smiley Přesto bych měl otázky  smiling smiley

Jak je možné, že na RW médiu dlouhá jména jsou a na R médiu ne? Je-li chyba v IFS, pak by měly být špatně obě. Nebo snad RW a R média používají různé IFS? Nebo používají IFS různým způsobem? Vždyť jde o tutéž operaci (zápis na médium)!
Já bych spíš viděl problém někde v řídícím programu, to jest v mkisofs a dvddao.
Co je vlastně obsahem toho image? Jsou v něm skutečně všechny adresáře (ISO, Joliet, Rock Ridge)? Jde skutečně o track by track image? Neobsahuje to image jen data a k nim adresář, který je vhodný pro přístup k datům na HD, ale který je jiný než adresář(e) na CD? Pak by mohly být image v obou případech stejné, ALE při zápisu na CD by mohlo dojít k situaci, se kerou ses setkal.

To všechno je palba od boku, která může být zcela mimo. Viz přiznání výše  smiling smiley

Datum: 9 May, 2005 15:22

Image je vyrobeno mkisofs, a obsahuje kompletni UDF FS, t.j. data i metadata. Spise to ale vypada, ze RW medium je handlovano jinym IFS (UDF.IFS), ale R medium jde jeste nejak pres CDFS.IFS, ktere jmena pomrsi. Jinak obsah R i RW media je do posledniho bitu stejny, proto spise vidim problem v IFS nez v mkisofs a dvddao.

M.

Datum: 9 May, 2005 16:09

To by mohla být pravda. Jestli dobře rozumím, pak máš jednak DVD vypalovačku a jednak DVD read only drive. Jedno DVD si přisvojilo udf a druhé cdfs. Nešlo by nějak zařídit, aby obě DVD patřily udf.ifs?
Na několika místech jsem viděl varování, že IFS=UDFS.IFS musí být v CONFIG.SYSu před IFS=CDFS.IFS, asi právě proto. Ale to určitě víš také.

Datum: 9 May, 2005 16:29

Nikolivek, mam pouze jeden drive - vypalovacku. A myslim, ze poradi IFS mam spravne.

M.

Datum: 9 May, 2005 17:08

Tak tohle je nějak divné. IFS vlastní drive letter. Pokud vím, tak není dost dobře možné, aby totéž drive letter vlastnilo více IFS. Pokud tedy tvou vypalovačku vlastní jednak cdfs a jednak udf, pak by měla mít dvě drive letters. To je možné, viz například rsj, kdy drive letter pro zápis je jiné než drive letter, které dostaneš po check removable media.
Mělo by tedy být možné přistupovat k DVD-R přes to správné drive letter vlastněné udf.

Autor: Tomas Hajny (IP zalogováno)
Datum: 9 May, 2005 19:06

Rekl bych, ze ten predpoklad o pevne vazbe mezi pismenkem a ovladacem souboroveho systemu je chybny. Bavime se tady o jednotkach, ke kterym lze pripojit (vlozit) media s ruznym formatem - napr. do DVD-ROM rozhodne mohu vlozit jak DVD+-*/R(W) ( wink ) a CD-RW s formatem UDF, tak i medium CD-R(W), s formatem CDFS.

T.

Datum: 10 May, 2005 09:12

Vypalovacka ma jenom jeden drive letter. A pali se na ni pres SCSI LUN, nikoliv pres dalsi drive letter.

M.

Datum: 14 May, 2005 21:13

Pokud by nekdo udelal s DVD R mediem obsahujicim UDFS test jako ja a potvrdil mi vysledek, byl bych velmi rad:

1. Vlozte do mechaniky DVD R medium.
2. Ve File Commanderu/2 dejte Info (CTRL+L) na medium.
3. Zjistete, co vam tam pise. Me pise CDFS. :-(

Pripadna drsnejsi varianta testu:

1. Odremujte CDFS.IFS v config.sysu.
2. Rebootujte.
3. Vlozte do mechaniky DVD R medium
4. Zkuste ho precist. Ja dostavam SYS0026 disk inaccessible.

V obou pripadech testu ovsem DVD RW media funguji bez problemu a na Windows (ve File Commanderu pro Windows) je DVD R medium hlaseno jako UDF a dlouha jmena souboru jsou viditelna. To je k vzteku >:-((

M.

Datum: 16 May, 2005 16:35

Že se pořád míchám do věci, se kterou nemám žádnou zkušenost  smiling smiley Ono je to pořád trochu divné. Má IFS=CDFS.IFS parametr "/W" ? Předpokládám, že má. Pak by cdfs.ifs mělo umět Joliet adresář. Jak to příjde, že svévolně používá ISO 3 ?!

Něco muselo cdfs.ifs přikázat, že se má vypalovat "old CD format" s ISO 3 adresářem a s žádným jiným. Co, bohajeb ho?

Teď momentálně jsem schopen doporučit jen jednu věc. Vykašlat se na cdrecord a zkusit rsj. Podle manuálu by od verse 5 měl umět DVD. Tzv. demo verse, která je volně ke stažení je plně funkční verse fungující 30 dní, to by mělo stačit k tomu, abys viděl, že to řeší tvůj problém. Pokud řeší, tak tě pozdravuje asi patnáct stovek, ale investice se vyplatí. Registraci zařídí Fipa. Já mám také registraci od něho.

Datum: 16 May, 2005 17:05

Heh, nepalim cdrecordem ale dvddao. Navic, myslim, ze mnou navrhovany test muze zkusit kdokoli, kdo ma na sve masine pod OS/2 alespon DVD-ROM a v ruce jedno DVD nikoliv RW medium (tedy DVD R nebo DVD ROM). Pak podle vysledku testu se uvidi.

Navic chci poznamenat, ze CDFS.IFS s palenim medii nema zadny souvis. Za vse, co je na image odpovida mkisofs a za nasmazeni image na medium odpovida dvddao/cdrecord.

M.

Datum: 16 May, 2005 18:19

V utilitách, o kterých píšeš se nevyznám, DVD vypalovačku nemám, takže test provést nemůžu - to bych podával serióznější informace, alespoň stran rsj  smiling smiley Teď mě tak napadá, zkusil jsi tohle?

TOTÉŽ DVD, které se pod OS/2 tváří jako ISO 3 old format a které by mělo obsahovat dlouhá jména (delší než 31 znaků), přečti pod winblows. Je pořád ISO 3?

1. Ano. Pak je na vině to dvddao a cdrecord. To jsou totiž jediní, kdo se museli z nějakého důvodu rozhodnout, že se bude pálit ISO 3. ISO image je okay podle tvých informací a přitom se vypálí "old CD format". Winblows by si vybraly Joliet adresář, kdyby tam byl, už proto, že používají Joliet by default. Doporučuju přemýšlet o rsj.
2. Ne! Pak máš nějaký divný cdfs.ifs, nejspíš nějaký archaický, který neumí Joliet vůbec. cdfs.ifs sice nesouvisí s vypalováním, ale se ČTENÍM vypáleného DVD-R asi ano. File commander ho nabonzoval. DVD je v pořádku, jsou na něm oba adresáře, ISO 3 i Joliet - ale cdfs is vybral ISO 3.

Datum: 16 May, 2005 18:23

Ja nevim, jak zjistit, "ISO 3 Old format", ale kazdopadne vim, ze Wokna:

a) zminovane DVD R oznacily jako "UDF"
b) zobrazily dlouhe nazvy, ktere OS/2 nezobrazila.

M.

Datum: 16 May, 2005 18:44

Ha! Takže ten adresář tam je! Kdyby to byl "old format", tak tam není a viděl bys zase jen názvy ořezané na 31 znaků. Zkus tohle

YHM

právě jsem to vyexpedoval z eCS. Volá se jako IFS=CDFS.IFS /Q /W
Co teď?

Datum: 16 May, 2005 19:18

Sorry, ale "YHM" vubec nerozumim.

Zminovanou radku v config.sysu mam, ale ta funguje jen v pripade, ze clovek na cd image vytvori navic jeste joliet translation table. Wokna ovsem dlouhe nazvy cetly i bez joliet translation table - OS/2 pro DVD R media proste neumi UDFS :-(((((((

M.

Datum: 17 May, 2005 09:26

YHM je "you have mail". Poslal jsem cdsf.ifs z eCS 1.1 (mám jí ve VPC). Jinak se nějak nejsme schopni shodnout na terminologii. Já používám terminologii z rsj manuálu. Podle té je Joliet přímo adresář a ne translation table. Ano je v Unicode. Winshit používá Joliet by default od DOSu 95. Když jsem dělal ha! tak proto, že dlouhá jména ve winshitu znamenají přítomnost tohoto adresáře na tvém DVD-R.
Ten "old CD format" Joliet adresář nemá vůbec, a proto bys viděl jen ISO adresář se jmény oříznutými na 31 znaků i ve winshitu.

Proto jsem posílal cdfs.ifs . Ten z eCS by měl umět Joliet v každém případě a měl bys tedy vidět dlouhá jména. Možná, že budeš potřebovat i os2cdrom.dmd, ale ten můžu poslat také  smiling smiley

No, uvidíš, co ti řeknou ostatní na tebou doporučovaný test. Jistě, teoreticky je možné, že data DVD pod OS/2 prostě neumí nic jiného než ISO adresář, ale moc tomu nevěřím. To by byl řev!

Datum: 17 May, 2005 09:40

A terminem "adresar" minis spis neco jako tabulku, nebo doopravdy "directory"? Protoze co vim, tak Joliet pouziva pro kazdy adresar na disku soubor "TRANS.TBL", ktery obsahuje prevod mezi kratkymi ISO nazvy (31 znaku) a dlouhymi Joliet nazvy. Ten soubor se da dokonce i schovat tak, ze neni ve vypisu adresare videt.

DVD image se da vytvorit s Jolietem nebo bez, a v pripade vytvoreni "bez" OS/2 ty dlouhe nazvy na DVD R nevidi, na rozdil od Woken.

Samozrejme, lze vytvorit i DVD image s Jolietem, ale to je velice ubohe a nesystemove reseni, protoze UDFS jiz dlouhe nazvy v sobe obsahuje, a to, co z nej cte CDFS, jsou jen nejake backward-compatible veci (jak jsem se od autora portu mkisofs dozvedel, UFDS je hybridni FS, ktery by mel byt alespon trosku citelny i pres CDFS). Pochopitelne, OS/2 DVD R medium neumi interpretovat jako UDFS, proto z nej precte jen ty kratke nazvy,

Myslim, ze muzes klidne zacit rvat z plnych plic. :-/

M.

Datum: 17 May, 2005 11:04

Přesnou implementaci neznám, vypalovačku mám v mašině teprve asi tak rok a půl. Předtím mi celá problematika byla z pochopitelných důvodů ukradená  smiling smiley rsj manuál mluví o "directory".

Ať to je jak je to, faktem zůstává, že cdfs umí jen ISO a Joliet. udfs umí asi víc, ale k čemu je to dobré, když DVD-R čte jiný IFS. Nenajde-li cdfs Joliet, bude hledat ISO (nebo bude nakládat s adresářem jako s ISO, atd.) a dopadne to tak jak to dopadlo. Nezbývá než přestat být super moderní, zkusit dostat Joliet na DVD-R a prozkoumat, co se stane.

Ještě dvě věci:
1. Jak je to s tím rsj? Zkoušel někdo udělat data DVD-R s rsj? Jak to dopadne?
2. Někde v nějakých readme jsem zahlédl, že prý je možné podstrčit DVD-R udfs, ALE musí se cdformátovat s nějakým /F parametrem. Co si o tom mám myslet, nevím.

Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.