OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Clanky na Warpstock.CZ
Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 1 June, 2005 11:17

Ahoj!

Chtel bych jenom vsem pripomenout, ze na [home.zcu.cz] porad visi navod na psani clanku v DocBooku na konferenci Cesky Warpstock. Takze, mili autori, piste piste piste!

Michal Moucka slibil, ze se pokusi dokonce vydat papirovy sbornik s ISBN, takze tentokrat to bude stat za to, vase usili bude bohate odmeneno!

Jarda

Re: Clanky na Warpstock.CZ
Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 1 June, 2005 16:11

Už se vidím, jak sepisuju XML tagy. Do vuchova měchýře, tohle nemůžete myslet vážně :-/ To už spíš popadnu mrchosoft word a výsledek uložím jako HTML. Vede tudy cesta? Ten jEdit vůbec neznám, k java aplikacím chovám hlubokou nedůvěru, to kvůli výkonnosti. Stačí se podívat na tu "krásu", když si spustím LVM. Bude možné natáhnout ten HTML do jEditu a nějak ho dokopat na požadovaný formát?

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 1 June, 2005 16:40

HTML lepe napises v Mozilla Composeru, a primo v OS/2  smiling smiley

Datum: 1 June, 2005 16:47

> Už se vidím, jak sepisuju XML tagy

Fakt je to uplne lehky, akorat je treba prepinat klavesnici CS<->EN. Neni treba vubec psat v jEditu, to jsem dal jako priklad editoru, ktery "to umi" s XML -- nabizi elementy podle kontextu, uzavira elementy, validuje dokument on-line apod.

Samozrejme, ze platny DocBook dokument lze napsat klidne i v E.EXE, to je ale pro tvrdaky.

> tohle nemůžete myslet vážně :-/

Myslime  smiling smiley Teda budu mluvit za sebe -- myslim to vazne. Situace byla uz neudrzitelna, napriklad na Warpstocku 2002 jsem dostal clanky ve 3 ruznych formatech: v TeXu, ve Star Office a v MS-Wordu. Nedokazete si predstavit to usili, aby to vypadalo jakz-takz stejne a jeste z toho vylezlo PDF a HTML na server.

> Vede tudy cesta?

Asi ano, ale obavam se, ze to bude trvat nekolikrat dele nez napsat DocBook dokument od zacatku na ciste louce. Preci jen MS-HTML neni nic moc...

> Stačí se podívat na tu "krásu", když si spustím LVM.

Souhlas!

a) LVM je aplikace naprosto nevhodna pro to, aby byla napsana v Jave, preci jen na muj vkus je to dost low-level vec, aby to bylo v Jave, stejne jako nastaveni TCP/IP. Ja jsem vzdycky pouzival konzolovou verzi a ted to nejaky makaci konecne prepsali nativne pro PM.

b) Rozhodne si z toho (ani z TCP/IP configu) neber priklad. Takhle by Java aplikace rozhodne nemely vypadat a chovat se. IBM na nich zmrsila vsechno, co se dalo. Funguji jen pod IBM Javou 1.3 a pri vetsich rozlisenich se chovaji naprosto neovladatelne.

Jarda

Datum: 1 June, 2005 17:09

Vyříkejme si to na rovinu  smiling smiley Vůbec se mi nelíbí, že bych měl psát dokument v textovém editoru. Od toho je tady word procesor. Samozřejmě to nemusí být mrchosoft word, ale ten je nejdostupnější. Ve word procesoru napíšu dokument mnohem snáz - tedy pokud nejsem profesionál na markup languages, který je naopak v sedmém nebi, když si může psát tagy.

V tom mrchosoft wordu (nebo v něčem lepším, doporučte, ale ne OO for OS/2) prostě napíšu dokument a výsledek uložím jako HTML. Mám HTML. Otázka je co dál. Jak je to s tím "asi ano"? Dá se to HTML v něčem "přeuložit" do požadovaného formátu? Třeba v tom jEditu?

Datum: 1 June, 2005 17:28

> Vůbec se mi nelíbí, že bych měl psát dokument v textovém editoru. Od toho je tady word procesor.

To samozrejme muzes taky, staci napriklad pouzit WYSIWYG editor XML Mind:
- [www.kosek.cz]
- [www.xmlmind.com]

> Otázka je co dál.

No, to je prave ta otazka, kterou resi DocBook. U vetsiny formatu "co dal" znamena proste "nic". Tady je ten dokument naopak zacatek (sam o sobe "lidsky" nezobrazitelny), od ktereho se odvijeji strojove konverze X dalsich formatu.

> Dá se to HTML v něčem "přeuložit" do požadovaného formátu?

Skoro bych si tipnul, ze ne, alespon ne nijak lehce. Alespon jsem to nikdy nedelal.

--------------

Jinak abychom si rozumneli, ja samozrejme nikoho nenutim ten DocBook pouzivat, pouze davam jako editor cedecka ruce pryc od vseho ostatniho. Kdyz nekdo neco napisete v jinem formatu, samozrejme to na tom cedecku bude, stejne jako vsechny ostatni dodane materialy, ale nebudu uz provadet export na www.os2.cz a do PDF apod. Proste nebudu tomu poskytovat zadnou editorskou podporu.

A samozrejme nikoho nenutim ty clanky psat, v minulosti byla uz spousta prednasek treba jenom s prezentaci nebo jenom kupou obrazku apod.

Takze v klidku  smiling smiley

Jarda

Datum: 1 June, 2005 17:49

Díval jsem se na to XML Mind. Moc jsem to nepochopil, tyhle věci jdou jaksi mimo mě. Pochopil jsem, že to je zase Java, že je k disposici instalace pod winblows a Mac OS a že "standard" verze je "free".

No dobrá. To abych začal hned, abych se vůbec do warpstocku alespoň naučil v tom dělat. Podaří se mi v tom XML Mind "standard" napsat normální dokument, který bude jistě obsahovat nějaké diagramy, obrázky a tabulky? Vodotrysk obsahovat nebude.

Datum: 1 June, 2005 17:56

> Pochopil jsem, že to je zase Java

Jo  smiling smiley

> Podaří se mi v tom XML Mind "standard" napsat normální dokument

Jojo, obrazky a tabulky bez problemu. Nevim, co presne myslis diagramy...

Jarda

Datum: 1 June, 2005 18:11

Taky obrázky  smiling smiley

Autor: Z. Wagner (IP zalogováno)
Datum: 3 June, 2005 11:18

Cesta HTML -> DocBook/XML je velmi neschudna. HTML je instance SGML a je vyhradne prezentacni, zatimco DocBook je znackovan strukturne. Sice by asi sly pouzit nejake DSSSL styly, pripadne to naprogramovat v SGMLS.pm, ale stejne se do toho bude pak muset sahnout rucne. Ve vysledku je to skoro stejna prace, jako kdyby se z Wordu vyextrahoval holy text a rucne se oznackoval. Cesta z Wordu do HTML je jiz naprosto zvracena, protoze HTML z Wordu neni validni proti DTD. Cesta z Wordu pres holy text je vyrazne rychlejsi nez z Wordu pres HTML. To uz je vyhodnejsi pres OpenOffice, ale i ten je znackovan prezentacne. Sice pak je snadnejsi cesta do DocBooku, ale stejne si myslim, ze s takovym clankem editor sborniku bude mit nejmene hodinu rucni prace. Mam s takovym prevodem zkusenosti. Pokud je v tom wordovem souboru v zasade holy text bez obrazku a tabulek, jde to docela dobre. Ted mam rozdelanou knihu, ktera ma 130 stran a kterou prevadim do LaTeXu, aby to slo kvalitne vytisknout. Podle odhadu z toho, co jsem jiz stihl, je to 30 hodin rucni prace (ale je pravda, ze tento rukopis je zvlast hodne zpraseny).

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 8 December, 2005 13:19

Co jsem nasel na slashdotu: "To paraphrase Karl Marx: History repeats itself, first as tragedy, second as XML."  smiling smiley

M.

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.