OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Jdi na stránku:  123Následující
Aktuální stránka:1 z 3
... zase notebook a eCS
Autor: pedro (IP zalogováno)
Datum: 28 March, 2008 08:34

Zdar,
po měsíci se mi dostal do ruky další notebook, tentokráte je to HP Compaq nc6120. Instalace eCS 1.2 na 100G ATA disk se podařila, ale.... Stálo mě to opět spoustu nervů, protože touchpad tohoto stroje se pod eCS chová hrozně - při pohybu prstem po ploše kurzor neustále ujíždí vpravo dolů pak zmrzne a objeví se někde na okraji, takže trefit se na nějaké tlačítko nebo uchopit posuvku vedle roletky a pak s ní ještě hnout je nadlidský výkon. Navíc po kliknutí se žádná akce neděje, je vždy nutné hnout kurzorem pryč z tlačítka a to spustí zvolenou akci. V biosu se nic nastavit nedá. Řekl jsem si, že je to v pohodě - od čeho jsou myšky - jenomže myš (USB - kde dneska sehnat jinou, že jo) funguje po najetí systému pár vteřin a pak po prvním kliku vytuhne. Na jiném disku mám ještě warpa 3, tak jsem to šoupl do toho NB - systém kupodivu najel a tam touchpad fachčí normálně. Zkoušel jsem i eCS 2.0 beta, ale tam se to v instalátoru chová stejně blbě, tak jsem to vzdal. Boha jeho co je to za systémy :-O , že člověk u toho musí být počítačový mág a týdny kouzlit a zkoušet než něco rozjede. Zlaté .... (však víte který OS myslím). Dá se s tím něco dělat? Asi to chce nějaký ovládač, co ?

Re: ... zase notebook a eCS
Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 28 March, 2008 09:49

Doufám, že nevím ... grinning smiley Ale k těm myším. (a) Souhlasí počet USB driverů s počtem detekovaných USB zařízení? To bývá jeden zdroj problémů. Zkus usbcfg (volně ke stažení na Hobbes, IIRC, usbcfg7a.zip), ten ti poví, kolik je instalovaných UHCI, atd. driverů a kolik je zařízení, které je potřebují. Oba údaje musí souhlasit (lze to nastavit z toho usbcfg, on už si upraví config.sys sám). (b) Je instalováno ACPI? Pokud je a nemusí, tak ho vykomentuj z config sys (PSD driver a také apm.add). Bohužel, ACPI je kompatibilní jen samo se sebou a často je zdrojem prapodivných problémů a nefungování. Mohlo by být, protože myši fungují ve W3, ale nefungují v eCS.

Datum: 28 March, 2008 12:33

žádné ACPI, PSD, APM v configu nemám. Z USB zařízení mi nejede nic - ani disketovka, kterou nutně potřebuju (i když jsem při instalaci zaškrtnul USB drives), ani fleška (podpora nainstalována), ani myška (podporu PS2/USB myšky jsem taky zaškrtnul). Bez flešky nespustím ani ten usbcfg - na CD se mi to pálit nechce.

Upraveno 1 krát. Naposledy upravil pedro (31.03.2008 06:41)

Datum: 28 March, 2008 13:26

Nejede nic?! Ale! Jsou v config.sys usb drivery? Mělo by tam být alespoň toto:

BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBEHCD.SYS
BASEDEV=USBD.SYS
BASEDEV=USBHID.SYS
BASEDEV=USBMSD.ADD /FLOPPIES:0

Přesněji řečeno, tohle by tam mělo být při 3 UHCI a 1 EHCI. To asi nebude platit, ale to se bude řešit později. Pokud máš USB disketu, změň na /FLOPPIES=1. Zkus flašku a případně tu disketu, ty potřebujeme nejvíc. Automatická detekce asi nepojede hned, zkus Check Removable media.
Výše napsané asi nestačí. Přinejmenším je nutné nějak odstartovat USB resource manager, ale sedím u "zlaté" mašiny, na které mám OS/2 ve VPC - bez USB, takže nemůžu poskytnout přesné informace.

Datum: 28 March, 2008 13:43

tak to sedí, až na to, že v řádku:
BASEDEV=USBMSD.ADD nemám parametr /FLOPPIES:0, takže zkusím dopsat (s tou jedničkou)
zato mám BASEDEV=IBM1FLPY.ADD, který ukazuje na klasickou disketovku, která ve stroji není - nemůže to být ono?
Check Removable media jsem předtím zkoušel, zkusím po úpravě configu

...
...
po úpravě configu: jediný rozdíl - při restartu nebo vložení diskety se disketovka protočí, ale stále nic, fleška taky nic

....
...
a další poznatek - když jsem strčil myšku přes docking station do PS/2, tak se chovala stejně blbě jako touchpad. Popsal bych to asi takhle: jakmile hnete myší, začne na ploše foukat silný vítr, který odnáší kurzor a vy máte za úkol se trefit na požadované tlačítko  smiling smiley

Upraveno 3 krát. Naposledy upravil pedro (28.03.2008 14:10)

Autor: JirkaH (IP zalogováno)
Datum: 30 March, 2008 04:07

A proc se na ten zastaraly system nevy... Me na desktopu nenajela ani instalace eCS 2.0beta. Zlatej linux winking smiley

Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 31 March, 2008 08:28

Nic ve zlem, ale jde o konkretni kus: na služebním ACERu mi nechodi XWindows ani na UBUNTU, SuSe, Mandriva ... Instalace sice bezi v cca. 800x600, ale po prvnim restartu X spadne s duvodem "... nenalezena funkcni konfigurace". Detekce nastaveni pak pada ze stejneho duvodu :-o

Proste v pripade NB plati stale "2x mer a 1x rez".

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Autor: p2k (IP zalogováno)
Datum: 19 April, 2008 12:24

Zajímalo by mne kdo z vás provozuje ECS na notebooku, na jakém typu notebooku, a jaké s tím máte zkušenosti, resp. který notebook, i starší byste pro provoz ECS, os2 doporučovali.

Autor: Andrej Gavac (IP zalogováno)
Datum: 20 April, 2008 14:44

Moje NB.

v r. 2001 som kúpil repasovaný IBM ThinkPad 390 (dnes si už nepamätám aký to bol presne model) CPU 233MHz so 128MB RAM (ovládač pre Merlina, využitie nad 64MB ) časom pridaná RAM 128MB. Najprv som tam mal OS/2 Warp 4.0 (Merlin) + FP13 (CZ), neskôr FP15.
Fakčili všetky zariadenia - zvukovka, IR, PCMCIA (požíval som 3Com EtherLink III 3C589D-Combo). Z obavy, aby som neprišiel o výkon, som tam eCS inštalil po 2 rokoch a ukázal sa pravý opak, eCS fakčil citeľne svižnejšie ako Merlin.

Po 4 ročnej náročnej prevádzke nevydržali pánty na LCD, tak som narýchlo (hneď druhý deň som mal ísť na servis) zohnal Toshiba Satellite 4080XCDT (TOTÁLNY šmejd s CPU 198MHz, RAM 128MB - lepšie ako drôtom do oka). Systém som neinštalil len som tam dal HDD z toho IBM, samozrejme nefakčil IR (tento ovládač je len pre IBM) a zvukovka, inak bez problémov (bol to výrobcom nevyladený hajzlík, ktorý bežal horšie ako P133, nepomohla ani inštalácia eCS, len som mohol využívať zvukovku).

Dnes (asi 1.5 roka, možno 2 r.) používam repasovaný IBM ThinkPad T30 typ 2366-HG5 (2GHz), s rozšírenou RAM 2×512MB (pre VirtualPC) a WIFI (kvôli napájaniu WIFI je interný modem odstavený).
CPU - Pentium 4-M 2GHz
RAM - 2×512 MB
HDD - 120 GB
AUDIO - SoundMAX - Intel 82801CA-ICH3 Analog AD1881A (ovládač UNIAUDIO)
LAN - Intel PRO/100
- Intel ??? 802.11b (ovládač IBM miniPCI PRISM 2.5 Wireless Card)
VIDEO - ATI Mobility Radeon 7500 (16MB ) (ovládač SNAP)
LCD - TFT 14.1" (1024×768)
PCMCIA - nejaká TOSHIBA (pri poslednej inštalácii eCS 2.0 RC4 som ho už neinšt.)
CD/DVD - ultrabay CD-RW/DVD-RAM > pálenie SW:RSJ CD Writer
Modem - interný Faxmodem 56k (nikdy som ho neinštalil (ani na 390-ke))
Polohov.- TrackPoint
Porty:
1×IR > internet cez mobily - Sony Ericsson P910i + Nokia6151(3G), SW:ovládač PmIRDA + InJoy
2×USB > rádiová myš Logitech M-RAA93 + HUB + FLASHky
1×COM > niekedy a aj s prevodníkom RS485, SW:Unigyr Design OS/2 + Unigyr Insight OS/2 + VisoTool DOS všetko od LANDIS&GYR
1×LPT > stacker, SW:ovládač od Sentinel
1×PS/2 (LEN klávesnica), 2× PCMCIA II, 1× monitor, 1× S-Video out, 3× audio(IN,OUT,MIC)

Operák - eCS 1.2MR > eCS 2.0 B2 > eCS 2.0 RC4

Moje NB musia vydržať dosť kruté podmienky a zaobchádzanie, veľká prašnosť (stavby), teploty, niekedy až 90% vlhkosť (parné kotolne a výmenníkové stanice) atď. Hlavne musia mať COM port, pretože niektoré zariadenia nekomunikujú s prevodníkmi USB>COM. IBM malo vždy najkvalitnejšie NB (tomu zodpovedá aj cena), a keďže je OS/2 od nich, tak je to prvý predpoklad, funkčnosti eCS. (Pozor nemýliť si s LENOVO)

Ak chce niekto používať OS/2, tak doporučujem zohnať maximum informácii o HW. Je mi jasné, že to nie je jednoduché, pretože widláci podrobné informácie o HW takmer "nepotrebujú" (majú ovládače na všetko), tak ich niektorý výrobcovia ani neudávajú - VŠETKO sa dá zohnať keď sa chce.

Widle pobežia všade, aj na kope HNOJA, otázne ako.

Jabber: andy1000@jabber.cz (nie je mail)

Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Andrej Gavac (20.04.2008 15:15)

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 20 April, 2008 15:26

Nam hodne stary notebook - Toshiba Tecra 8000. PII na 366MHz, 128M RAM, 6G disk, 1024x768 TFT. Nicmene na provoz eCS 1.2 to bohate staci, abych si ve vlaku cetl nebo programoval a u toho mel jeste pustene MP3. Jedna mala vyhoda toho stareho notebooku jeste z minuleho stoleti je ta, ze mam OS/2 funkcni drivery pro vsechno - PCMCIA, zvuk...

Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 20 April, 2008 21:36

Toshiba Tecra A4 z roku 2006 - Nedoporučuji! Nerozchodil jsem pořádně SNAP, vůbec zvukovku, síťovku, modem. V podstatě se to nedá používat. Instaloval jsem eCS 1.2R skoro půl roku, než se mi to povedlo (chyba v instalátoru), od té doby jsem to ani jednou nenabootoval, protože je to k nepoužití.

Acer Travel Mate 529 ATX z roku cca 2002 - Docela obstojné, nerozchodil jsem akorát modem, síťovku jo. Dnes už ale téměř muzejní kousek.

Jarda

Datum: 21 April, 2008 07:41

IBM R60, 1,5GB RAM, 60GB SATA disk, docking stanice.
Drobne problemy se zvukem pomoci ALSA, je potreba vynechat UNIAUD16.SYS - zpusobuje tuhnuti.

Jinak krome ctecky otisku mi funguje vsechno (wifi, LAN, SATA, SNAP). Dokonce funguje SMP na tom dual-core. Chystam se aktualizovat ACPI + GenMAC a vrhnout se na suspend.

------------

Autor: xhajt03 (IP zalogováno)
Datum: 21 April, 2008 07:54

Pokud jde o ThinkPady, neuspěl jsem s instalací eCS 1.0 na TP R32 (Pentium m 1,8 GHz, tuším 512 MB RAM, disk 30 Gcool smiley. Po vyzkoušení standardních triků typu výběr jiných ovladačů pro disk (IBM vs. Danis506), CD-ROM (IBM vs. JJSCDROM) a grafiku (VGA vs. GRADD vs. SDD) v bootovacím menu, vypínání a zapínání inicializace PnP zařízení a nějakých nastaveních v BIOSu jsem s tím přestal hrát, protože jsem tam ve skutečnosti zase tak moc OS/2 nainstalovat nepotřeboval (byl to spíš jen pokus), protože ten notebook měl primárně sloužit pro Linux (což se podařilo). Pokud si dobře vzpomínám, mrzlo to v nějaké poměrně rané fázi instalace (mám dojem, že skutečně až při instalaci, nikoli při bootování, ale možná si to špatně pamatuji, je to už několik měsíců). Je dost možné, že vyšší verze eCS by fungovala bez problémů, ale mám jen tu verzi 1.0.

Autor: kuben (IP zalogováno)
Datum: 21 April, 2008 09:15

Dobrý dne.

eCS 1.2 jsem instaloval na několik notebooků, celkem úspěšně.
Na všech je použit SNAP, jede síťovka i zvukovka. Další věci jako wifi jsem nezkoušel.

ACER TravelMate 529ATXV - jede všechno
IBM ThinkPad R51 - musí být vypnuté APM (jinak nešlo nainstalovat), doufám, že až přeinstaluji eCS 2.0, pojede i to.
IBM ThinkPad R52
IBM ThinkPad T43 - na dva kusy a je to paráda. Jen se muselo hlídat, aby byla podporovaná grafická karta (kupováno přes blue point, stejně jako ten R52).

A v minulosti ještě na nějaký tuším TP R30, taky jelo vše.

Zdraví
Mirek

Datum: 21 April, 2008 09:52

Pokud jde o NB a eCS, tak to je problém existujících (častěji neexistujících) driverů. Dnešní stav je takový, že výrobce HW udělá driver jen pro widle a pro nic jiného. U operačních systémů pak platí, že driver existuje jen tehdy, jestliže ho někdo někdy sepsal (většinou proto, že ho on sám nutně potřeboval) a jestliže své dílko dal v plen ostatním. Jinak máte smůlu. Linux je na tom v současné době lépe, protože má větší komunitu, a proto také větší šanci, že driver někdo napíše. eCS je na tom zle, dneska velmi zle, kvůli malé komunitě. Ale to už tu jednou bylo (před tím než přišel SNAP a Uniaudio) a také jsme to přežili.

Stan toho NB, provozuju eCS na Sony Vaio bx297xp - V žádném případě nekupovat! Totálně vedle! Tenhle notebook vypadá na první pohled jako báječný kauf, který musí s eCS běhat jedna báseň, ale ...
- CD ROM je USB (nenainstalujete vůbec, musíte kopírovat partition)
- HD 2x 100 GB xATA (okay)
- video ATI Mobility Radeon X700, 256 MB (SNAP tuhle kartu podporuje, ale ne v NB. To bohužel zjistíte jen z readme ve SNAPu, jinde zjistíte jen to, že SNAP kartu podporuje)
- WiFi Intel 2200 BG Pro (karta je prý podporovaná Genmacem, ale asi ne tahle. Nepodařilo se rozchodit)
- drát Yukon 88E8053 (karta je prý podporovaná Genmacem, ale asi ne tahle. Nepodařilo se rozchodit)
- Cardbus Controller TI 6411 (neexistuje free driver, existuje jen Apsys, a to jen možná. Jde o to, zda existuje verze 7.05 pro OS/2, ví se, že existuje verze 7, ale ta TI 6411 neumí. Zatím jsem Apsys nezkoušel).
- Audio ALC 260 (to by mělo umět Uniaudio, ale neumí. Mám .wav, nemám CD player. No, alespoň něco. Poslední verzi Uniaudia jsem zatím nezkoušel)
- screen 17" 1920x1200 (asi jediná věc, která funguje báječně. WUXGA, výborně čitelný i v těch 1920x1200)
- USB chodí
- ACPI nechodí
- APM nechodí a asi vůbec není
- CPU Pentium M 2 GHz
- RAM 2 GB

Shrneme: Mám HD, video pod Panoramou, rozlišení 1920x1200, USB, CD a DVD jsem schopen číst, ale ne pálit (nefunguje RSJ ani cdrecord). To je všechno ... sad smiley

Autor: Andrej Gavac (IP zalogováno)
Datum: 21 April, 2008 12:58

Ešte jedna maličkosť.
U notebookov IBM ThinkPad môžete bez obáv kupovať REPASOVANÉ, u iných výrobcov by som si to nedovolil.

Jabber: andy1000@jabber.cz (nie je mail)

Datum: 22 April, 2008 14:08

Tak jsem tu znova, stále se snažím o zprovoznění nahoře uvedeného notebooku. Sehnal jsem konečně jinou USB flopynu (HP už se chytá, ASUS nechtěla běhat vůbec) - tu potřebuju k instalaci jedné aplikace (ze 16+8 !!! disket). Vypadalo to, že se mechanika chytila.... ale v okamžiku, kdy si instalace řekne o disk2, disketovka vytuhne (i USB myška) a instalátor píše, že mám vložit "correct disk". S disketovkou se dá domluvit až po restartu.
Řešením by bylo nakopírovat diskety na disk a pak spustit instalaci - jenže instalace stejně vyžaduje vkládání disket 2....atd. Není na to nějaká utilitka, která by to ošidila?

Datum: 22 April, 2008 14:19

Napadá mě použít RAMFS.IFS tj. ramdisk a provozovat to stylem:

1/ kopie disku 1 na ramdisk
2/ start instalace
3/ pozadavek na novou disketu
4/ smazat ramdisk a nakopirovat dalsi disk
atd.

Vidim mozny problem ve zpusobu detekce "správného disku" v mechanice. Bud to udělá dotaz na label nebo to bude testovat existenci nějakého souboru. Budete to muset zkusit ...

RamFS: [hobbes.nmsu.edu]

------------

Datum: 23 April, 2008 12:32

Zdravíčko, RAMFS.IFS je asi v mém případě nepoužitelné - je to složité jak trojitý rozkládací teleskopický žebřík, samý parametr a to abych naštudoval tři knížky návodů a navíc v angličtině. Navíc jsem většinou odkázaný jen na klávesnici, protože každou chvíli odpadne myš. To už pak člověku tečou nervy....

Vysledoval jsem, že myška a flopka se odmlčí vždy po "beepu" - např. při výzvě vložení další diskety nebo např. při mazání souborů, při vypínání systému atd.... se ozve systémové pípnutí a je to v háji. A když se zasekne touchpad a hýbu prstem po jeho ploše, tak to taky pípá (po chvíli začne touchpad znovu reagovat -blbě jak jsem popsal výše, ale přece). Nemůže být někde konflikt USB a toho systémového repráku? Dá se ten reprák pod eCS nějak vyřadit z provozu? Odborníci se teď asi válí smíchy pod stolem, co........?
Tak co vy na to

Datum: 23 April, 2008 12:51

Reprák se offnout dá. Je na to checkbox, myslím v Properties od plochy (tam kde se nastavují wallpapery pro plochu). Někde tam je "Enable warning beep". Ještě by to mohlo být v Properties od Sounds, v Properties od Appearence nebo tak nějak. Bohužel, sedím v práci a mám puštěný ten skvělý, e-h-h, "systém", takže nemůžu podat lepší informaci grinning smiley
Ještě bych zkontroloval USB settings, zda souhlasí drivery (usbcfg7a.zip na Hobbes). Podobné věci se můžou dít, pokud počet driverů nesouhlasí. Jednotlivá USB zařízení se pak o drivery servou a výsledek je takový jaký je. Zip není velký, na jednu disketu se vejde, takže pokud jsi schopen přečíst alespoň jednu disketu, tak by to mělo jít.

Jdi na stránku:  123Následující
Aktuální stránka:1 z 3

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.