OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Jdi na strnku:  123Nsledujc
Aktuln strnka:1 z 3
... zase notebook a eCS
Autor: pedro (IP zalogovno)
Datum: 28 March, 2008 08:34

Zdar,
po mìsíci se mi dostal do ruky další notebook, tentokráte je to HP Compaq nc6120. Instalace eCS 1.2 na 100G ATA disk se podaøila, ale.... Stálo mì to opìt spoustu nervù, protože touchpad tohoto stroje se pod eCS chová hroznì - pøi pohybu prstem po ploše kurzor neustále ujíždí vpravo dolù pak zmrzne a objeví se nìkde na okraji, takže trefit se na nìjaké tlaèítko nebo uchopit posuvku vedle roletky a pak s ní ještì hnout je nadlidský výkon. Navíc po kliknutí se žádná akce nedìje, je vždy nutné hnout kurzorem pryè z tlaèítka a to spustí zvolenou akci. V biosu se nic nastavit nedá. Øekl jsem si, že je to v pohodì - od èeho jsou myšky - jenomže myš (USB - kde dneska sehnat jinou, že jo) funguje po najetí systému pár vteøin a pak po prvním kliku vytuhne. Na jiném disku mám ještì warpa 3, tak jsem to šoupl do toho NB - systém kupodivu najel a tam touchpad fachèí normálnì. Zkoušel jsem i eCS 2.0 beta, ale tam se to v instalátoru chová stejnì blbì, tak jsem to vzdal. Boha jeho co je to za systémy :-O , že èlovìk u toho musí být poèítaèový mág a týdny kouzlit a zkoušet než nìco rozjede. Zlaté .... (však víte který OS myslím). Dá se s tím nìco dìlat? Asi to chce nìjaký ovládaè, co ?

Re: ... zase notebook a eCS
Autor: Radek (IP zalogovno)
Datum: 28 March, 2008 09:49

Doufám, že nevím ... grinning smiley Ale k tìm myším. (a) Souhlasí poèet USB driverù s poètem detekovaných USB zaøízení? To bývá jeden zdroj problémù. Zkus usbcfg (volnì ke stažení na Hobbes, IIRC, usbcfg7a.zip), ten ti poví, kolik je instalovaných UHCI, atd. driverù a kolik je zaøízení, které je potøebují. Oba údaje musí souhlasit (lze to nastavit z toho usbcfg, on už si upraví config.sys sám). (b) Je instalováno ACPI? Pokud je a nemusí, tak ho vykomentuj z config sys (PSD driver a také apm.add). Bohužel, ACPI je kompatibilní jen samo se sebou a èasto je zdrojem prapodivných problémù a nefungování. Mohlo by být, protože myši fungují ve W3, ale nefungují v eCS.

Datum: 28 March, 2008 12:33

žádné ACPI, PSD, APM v configu nemám. Z USB zaøízení mi nejede nic - ani disketovka, kterou nutnì potøebuju (i když jsem pøi instalaci zaškrtnul USB drives), ani fleška (podpora nainstalována), ani myška (podporu PS2/USB myšky jsem taky zaškrtnul). Bez flešky nespustím ani ten usbcfg - na CD se mi to pálit nechce.

Upraveno 1 krt. Naposledy upravil pedro (31.03.2008 06:41)

Datum: 28 March, 2008 13:26

Nejede nic?! Ale! Jsou v config.sys usb drivery? Mìlo by tam být alespoò toto:

BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBUHCD.SYS
BASEDEV=USBEHCD.SYS
BASEDEV=USBD.SYS
BASEDEV=USBHID.SYS
BASEDEV=USBMSD.ADD /FLOPPIES:0

Pøesnìji øeèeno, tohle by tam mìlo být pøi 3 UHCI a 1 EHCI. To asi nebude platit, ale to se bude øešit pozdìji. Pokud máš USB disketu, zmìò na /FLOPPIES=1. Zkus flašku a pøípadnì tu disketu, ty potøebujeme nejvíc. Automatická detekce asi nepojede hned, zkus Check Removable media.
Výše napsané asi nestaèí. Pøinejmenším je nutné nìjak odstartovat USB resource manager, ale sedím u "zlaté" mašiny, na které mám OS/2 ve VPC - bez USB, takže nemùžu poskytnout pøesné informace.

Datum: 28 March, 2008 13:43

tak to sedí, až na to, že v øádku:
BASEDEV=USBMSD.ADD nemám parametr /FLOPPIES:0, takže zkusím dopsat (s tou jednièkou)
zato mám BASEDEV=IBM1FLPY.ADD, který ukazuje na klasickou disketovku, která ve stroji není - nemùže to být ono?
Check Removable media jsem pøedtím zkoušel, zkusím po úpravì configu

...
...
po úpravì configu: jediný rozdíl - pøi restartu nebo vložení diskety se disketovka protoèí, ale stále nic, fleška taky nic

....
...
a další poznatek - když jsem strèil myšku pøes docking station do PS/2, tak se chovala stejnì blbì jako touchpad. Popsal bych to asi takhle: jakmile hnete myší, zaène na ploše foukat silný vítr, který odnáší kurzor a vy máte za úkol se trefit na požadované tlaèítko  smiling smiley

Upraveno 3 krt. Naposledy upravil pedro (28.03.2008 14:10)

Autor: JirkaH (IP zalogovno)
Datum: 30 March, 2008 04:07

A proc se na ten zastaraly system nevy... Me na desktopu nenajela ani instalace eCS 2.0beta. Zlatej linux winking smiley

Autor: lcerny (IP zalogovno)
Datum: 31 March, 2008 08:28

Nic ve zlem, ale jde o konkretni kus: na služebním ACERu mi nechodi XWindows ani na UBUNTU, SuSe, Mandriva ... Instalace sice bezi v cca. 800x600, ale po prvnim restartu X spadne s duvodem "... nenalezena funkcni konfigurace". Detekce nastaveni pak pada ze stejneho duvodu :-o

Proste v pripade NB plati stale "2x mer a 1x rez".

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Autor: p2k (IP zalogovno)
Datum: 19 April, 2008 12:24

Zajímalo by mne kdo z vás provozuje ECS na notebooku, na jakém typu notebooku, a jaké s tím máte zkušenosti, resp. který notebook, i starší byste pro provoz ECS, os2 doporuèovali.

Autor: Andrej Gavac (IP zalogovno)
Datum: 20 April, 2008 14:44

Moje NB.

v r. 2001 som kúpil repasovaný IBM ThinkPad 390 (dnes si už nepamätám aký to bol presne model) CPU 233MHz so 128MB RAM (ovládaè pre Merlina, využitie nad 64MB ) èasom pridaná RAM 128MB. Najprv som tam mal OS/2 Warp 4.0 (Merlin) + FP13 (CZ), neskôr FP15.
Fakèili všetky zariadenia - zvukovka, IR, PCMCIA (požíval som 3Com EtherLink III 3C589D-Combo). Z obavy, aby som neprišiel o výkon, som tam eCS inštalil po 2 rokoch a ukázal sa pravý opak, eCS fakèil cite¾ne svižnejšie ako Merlin.

Po 4 roènej nároènej prevádzke nevydržali pánty na LCD, tak som narýchlo (hneï druhý deò som mal ís na servis) zohnal Toshiba Satellite 4080XCDT (TOTÁLNY šmejd s CPU 198MHz, RAM 128MB - lepšie ako drôtom do oka). Systém som neinštalil len som tam dal HDD z toho IBM, samozrejme nefakèil IR (tento ovládaè je len pre IBM) a zvukovka, inak bez problémov (bol to výrobcom nevyladený hajzlík, ktorý bežal horšie ako P133, nepomohla ani inštalácia eCS, len som mohol využíva zvukovku).

Dnes (asi 1.5 roka, možno 2 r.) používam repasovaný IBM ThinkPad T30 typ 2366-HG5 (2GHz), s rozšírenou RAM 2×512MB (pre VirtualPC) a WIFI (kvôli napájaniu WIFI je interný modem odstavený).
CPU - Pentium 4-M 2GHz
RAM - 2×512 MB
HDD - 120 GB
AUDIO - SoundMAX - Intel 82801CA-ICH3 Analog AD1881A (ovládaè UNIAUDIO)
LAN - Intel PRO/100
- Intel ??? 802.11b (ovládaè IBM miniPCI PRISM 2.5 Wireless Card)
VIDEO - ATI Mobility Radeon 7500 (16MB ) (ovládaè SNAP)
LCD - TFT 14.1" (1024×768)
PCMCIA - nejaká TOSHIBA (pri poslednej inštalácii eCS 2.0 RC4 som ho už neinšt.)
CD/DVD - ultrabay CD-RW/DVD-RAM > pálenie SW:RSJ CD Writer
Modem - interný Faxmodem 56k (nikdy som ho neinštalil (ani na 390-ke))
Polohov.- TrackPoint
Porty:
1×IR > internet cez mobily - Sony Ericsson P910i + Nokia6151(3G), SW:ovládaè PmIRDA + InJoy
2×USB > rádiová myš Logitech M-RAA93 + HUB + FLASHky
1×COM > niekedy a aj s prevodníkom RS485, SW:Unigyr Design OS/2 + Unigyr Insight OS/2 + VisoTool DOS všetko od LANDIS&GYR
1×LPT > stacker, SW:ovládaè od Sentinel
1×PS/2 (LEN klávesnica), 2× PCMCIA II, 1× monitor, 1× S-Video out, 3× audio(IN,OUT,MIC)

Operák - eCS 1.2MR > eCS 2.0 B2 > eCS 2.0 RC4

Moje NB musia vydrža dos kruté podmienky a zaobchádzanie, ve¾ká prašnos (stavby), teploty, niekedy až 90% vlhkos (parné kotolne a výmenníkové stanice) atï. Hlavne musia ma COM port, pretože niektoré zariadenia nekomunikujú s prevodníkmi USB>COM. IBM malo vždy najkvalitnejšie NB (tomu zodpovedá aj cena), a keïže je OS/2 od nich, tak je to prvý predpoklad, funkènosti eCS. (Pozor nemýli si s LENOVO)

Ak chce niekto používa OS/2, tak doporuèujem zohna maximum informácii o HW. Je mi jasné, že to nie je jednoduché, pretože widláci podrobné informácie o HW takmer "nepotrebujú" (majú ovládaèe na všetko), tak ich niektorý výrobcovia ani neudávajú - VŠETKO sa dá zohna keï sa chce.

Widle pobežia všade, aj na kope HNOJA, otázne ako.

Jabber: andy1000@jabber.cz (nie je mail)

Upraveno 2 krt. Naposledy upravil Andrej Gavac (20.04.2008 15:15)

Autor: Martin Mintal (IP zalogovno)
Datum: 20 April, 2008 15:26

Nam hodne stary notebook - Toshiba Tecra 8000. PII na 366MHz, 128M RAM, 6G disk, 1024x768 TFT. Nicmene na provoz eCS 1.2 to bohate staci, abych si ve vlaku cetl nebo programoval a u toho mel jeste pustene MP3. Jedna mala vyhoda toho stareho notebooku jeste z minuleho stoleti je ta, ze mam OS/2 funkcni drivery pro vsechno - PCMCIA, zvuk...

Autor: jkacer (IP zalogovno) admin
Datum: 20 April, 2008 21:36

Toshiba Tecra A4 z roku 2006 - Nedoporuèuji! Nerozchodil jsem poøádnì SNAP, vùbec zvukovku, síovku, modem. V podstatì se to nedá používat. Instaloval jsem eCS 1.2R skoro pùl roku, než se mi to povedlo (chyba v instalátoru), od té doby jsem to ani jednou nenabootoval, protože je to k nepoužití.

Acer Travel Mate 529 ATX z roku cca 2002 - Docela obstojné, nerozchodil jsem akorát modem, síovku jo. Dnes už ale témìø muzejní kousek.

Jarda

Datum: 21 April, 2008 07:41

IBM R60, 1,5GB RAM, 60GB SATA disk, docking stanice.
Drobne problemy se zvukem pomoci ALSA, je potreba vynechat UNIAUD16.SYS - zpusobuje tuhnuti.

Jinak krome ctecky otisku mi funguje vsechno (wifi, LAN, SATA, SNAP). Dokonce funguje SMP na tom dual-core. Chystam se aktualizovat ACPI + GenMAC a vrhnout se na suspend.

------------

Autor: xhajt03 (IP zalogovno)
Datum: 21 April, 2008 07:54

Pokud jde o ThinkPady, neuspìl jsem s instalací eCS 1.0 na TP R32 (Pentium m 1,8 GHz, tuším 512 MB RAM, disk 30 Gcool smiley. Po vyzkoušení standardních trikù typu výbìr jiných ovladaèù pro disk (IBM vs. Danis506), CD-ROM (IBM vs. JJSCDROM) a grafiku (VGA vs. GRADD vs. SDD) v bootovacím menu, vypínání a zapínání inicializace PnP zaøízení a nìjakých nastaveních v BIOSu jsem s tím pøestal hrát, protože jsem tam ve skuteènosti zase tak moc OS/2 nainstalovat nepotøeboval (byl to spíš jen pokus), protože ten notebook mìl primárnì sloužit pro Linux (což se podaøilo). Pokud si dobøe vzpomínám, mrzlo to v nìjaké pomìrnì rané fázi instalace (mám dojem, že skuteènì až pøi instalaci, nikoli pøi bootování, ale možná si to špatnì pamatuji, je to už nìkolik mìsícù). Je dost možné, že vyšší verze eCS by fungovala bez problémù, ale mám jen tu verzi 1.0.

Autor: kuben (IP zalogovno)
Datum: 21 April, 2008 09:15

Dobrý dne.

eCS 1.2 jsem instaloval na nìkolik notebookù, celkem úspìšnì.
Na všech je použit SNAP, jede síovka i zvukovka. Další vìci jako wifi jsem nezkoušel.

ACER TravelMate 529ATXV - jede všechno
IBM ThinkPad R51 - musí být vypnuté APM (jinak nešlo nainstalovat), doufám, že až pøeinstaluji eCS 2.0, pojede i to.
IBM ThinkPad R52
IBM ThinkPad T43 - na dva kusy a je to paráda. Jen se muselo hlídat, aby byla podporovaná grafická karta (kupováno pøes blue point, stejnì jako ten R52).

A v minulosti ještì na nìjaký tuším TP R30, taky jelo vše.

Zdraví
Mirek

Datum: 21 April, 2008 09:52

Pokud jde o NB a eCS, tak to je problém existujících (èastìji neexistujících) driverù. Dnešní stav je takový, že výrobce HW udìlá driver jen pro widle a pro nic jiného. U operaèních systémù pak platí, že driver existuje jen tehdy, jestliže ho nìkdo nìkdy sepsal (vìtšinou proto, že ho on sám nutnì potøeboval) a jestliže své dílko dal v plen ostatním. Jinak máte smùlu. Linux je na tom v souèasné dobì lépe, protože má vìtší komunitu, a proto také vìtší šanci, že driver nìkdo napíše. eCS je na tom zle, dneska velmi zle, kvùli malé komunitì. Ale to už tu jednou bylo (pøed tím než pøišel SNAP a Uniaudio) a také jsme to pøežili.

Stan toho NB, provozuju eCS na Sony Vaio bx297xp - V žádném pøípadì nekupovat! Totálnì vedle! Tenhle notebook vypadá na první pohled jako bájeèný kauf, který musí s eCS bìhat jedna báseò, ale ...
- CD ROM je USB (nenainstalujete vùbec, musíte kopírovat partition)
- HD 2x 100 GB xATA (okay)
- video ATI Mobility Radeon X700, 256 MB (SNAP tuhle kartu podporuje, ale ne v NB. To bohužel zjistíte jen z readme ve SNAPu, jinde zjistíte jen to, že SNAP kartu podporuje)
- WiFi Intel 2200 BG Pro (karta je prý podporovaná Genmacem, ale asi ne tahle. Nepodaøilo se rozchodit)
- drát Yukon 88E8053 (karta je prý podporovaná Genmacem, ale asi ne tahle. Nepodaøilo se rozchodit)
- Cardbus Controller TI 6411 (neexistuje free driver, existuje jen Apsys, a to jen možná. Jde o to, zda existuje verze 7.05 pro OS/2, ví se, že existuje verze 7, ale ta TI 6411 neumí. Zatím jsem Apsys nezkoušel).
- Audio ALC 260 (to by mìlo umìt Uniaudio, ale neumí. Mám .wav, nemám CD player. No, alespoò nìco. Poslední verzi Uniaudia jsem zatím nezkoušel)
- screen 17" 1920x1200 (asi jediná vìc, která funguje bájeènì. WUXGA, výbornì èitelný i v tìch 1920x1200)
- USB chodí
- ACPI nechodí
- APM nechodí a asi vùbec není
- CPU Pentium M 2 GHz
- RAM 2 GB

Shrneme: Mám HD, video pod Panoramou, rozlišení 1920x1200, USB, CD a DVD jsem schopen èíst, ale ne pálit (nefunguje RSJ ani cdrecord). To je všechno ... sad smiley

Autor: Andrej Gavac (IP zalogovno)
Datum: 21 April, 2008 12:58

Ešte jedna malièkos.
U notebookov IBM ThinkPad môžete bez obáv kupova REPASOVANÉ, u iných výrobcov by som si to nedovolil.

Jabber: andy1000@jabber.cz (nie je mail)

Datum: 22 April, 2008 14:08

Tak jsem tu znova, stále se snažím o zprovoznìní nahoøe uvedeného notebooku. Sehnal jsem koneènì jinou USB flopynu (HP už se chytá, ASUS nechtìla bìhat vùbec) - tu potøebuju k instalaci jedné aplikace (ze 16+8 !!! disket). Vypadalo to, že se mechanika chytila.... ale v okamžiku, kdy si instalace øekne o disk2, disketovka vytuhne (i USB myška) a instalátor píše, že mám vložit "correct disk". S disketovkou se dá domluvit až po restartu.
Øešením by bylo nakopírovat diskety na disk a pak spustit instalaci - jenže instalace stejnì vyžaduje vkládání disket 2....atd. Není na to nìjaká utilitka, která by to ošidila?

Datum: 22 April, 2008 14:19

Napadá mì použít RAMFS.IFS tj. ramdisk a provozovat to stylem:

1/ kopie disku 1 na ramdisk
2/ start instalace
3/ pozadavek na novou disketu
4/ smazat ramdisk a nakopirovat dalsi disk
atd.

Vidim mozny problem ve zpusobu detekce "správného disku" v mechanice. Bud to udìlá dotaz na label nebo to bude testovat existenci nìjakého souboru. Budete to muset zkusit ...

RamFS: [hobbes.nmsu.edu]

------------

Datum: 23 April, 2008 12:32

Zdravíèko, RAMFS.IFS je asi v mém pøípadì nepoužitelné - je to složité jak trojitý rozkládací teleskopický žebøík, samý parametr a to abych naštudoval tøi knížky návodù a navíc v angliètinì. Navíc jsem vìtšinou odkázaný jen na klávesnici, protože každou chvíli odpadne myš. To už pak èlovìku teèou nervy....

Vysledoval jsem, že myška a flopka se odmlèí vždy po "beepu" - napø. pøi výzvì vložení další diskety nebo napø. pøi mazání souborù, pøi vypínání systému atd.... se ozve systémové pípnutí a je to v háji. A když se zasekne touchpad a hýbu prstem po jeho ploše, tak to taky pípá (po chvíli zaène touchpad znovu reagovat -blbì jak jsem popsal výše, ale pøece). Nemùže být nìkde konflikt USB a toho systémového repráku? Dá se ten reprák pod eCS nìjak vyøadit z provozu? Odborníci se teï asi válí smíchy pod stolem, co........?
Tak co vy na to

Datum: 23 April, 2008 12:51

Reprák se offnout dá. Je na to checkbox, myslím v Properties od plochy (tam kde se nastavují wallpapery pro plochu). Nìkde tam je "Enable warning beep". Ještì by to mohlo být v Properties od Sounds, v Properties od Appearence nebo tak nìjak. Bohužel, sedím v práci a mám puštìný ten skvìlý, e-h-h, "systém", takže nemùžu podat lepší informaci grinning smiley
Ještì bych zkontroloval USB settings, zda souhlasí drivery (usbcfg7a.zip na Hobbes). Podobné vìci se mùžou dít, pokud poèet driverù nesouhlasí. Jednotlivá USB zaøízení se pak o drivery servou a výsledek je takový jaký je. Zip není velký, na jednu disketu se vejde, takže pokud jsi schopen pøeèíst alespoò jednu disketu, tak by to mìlo jít.

Jdi na strnku:  123Nsledujc
Aktuln strnka:1 z 3

Bohuel, do tohoto fra mohou pispvat pouze pihlen nvtvnci.
Online uivatel (Administrtor)
This forum powered by Phorum.