OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
eCS ve VirtualBoxu
Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 22 December, 2008 06:08

Narazil jsem na popis instalace eCS do Virtualboxu. Pokud tedy někdo hodlá zkusit, jukněte na [ewiki.ecomstation.nl]

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Re: eCS ve VirtualBoxu
Autor: JirkaH (IP zalogováno)
Datum: 9 January, 2009 01:17

Nejak mi to nefacha... vytuhne to po zobrazeni loga.

Datum: 9 January, 2009 13:28

A co máš Jirko za CPU ? V té wiki je VYŽADOVÁN cpu s HW podporou virtualizace !

Např. já mám tím pádem smůlu  smiling smiley

------------

Datum: 10 January, 2009 13:07

Aha,
Citace:
which supports the VT-x/AMD-V

takze mam taky smulu... :-(

Datum: 22 March, 2009 04:48

Tak jsem koukal na aktualizace VB a narazil na přehlednou tabulku podporovaných OS. Pro OS/2 a některé další low HW systémy je jedinou šancí podpora HW virtualizace. Má to asi logiku ...

viz. [www.virtualbox.org]

------------

Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 25 March, 2009 17:08

Hurá, funguje to!

Právě jsem to vyzkoušel v této konfiguraci:
- notebook Dell Latitude E5500
- procesor Intel Core 2 Duo P8400 s podporou virtualizace
- host OS Windows Vista SP1
- Virtual Box 2.1.4
- guest OS eComStation 2.0 RC5

Ten pomocný soubor z návodu je nezbytný, bez něj padá instalační CD hned při bootu.

Akorát jsem zaznamena tyto problémy, nevím, zda je to během ve virtuálním stroji anebo by to blblo i tak:
- Po cca 20 sekundách běhu Firefoxu z distribuce mi to po kliknutí na jeden odkaz spadlo do trapu 000E v OS2KRNL.
- Nefunguje shození systému z eCenteru.
- V eCenteru se na liště nezobrazují žádné běžící aplikace ani okna WPS.
- Po startu se spouští jakýsi SmartGuide, což je naprosto prázdné okno s jednou ikonou, jediné funkční tlačítko je Exit.
- Po prvním bootu do WPS si to nastavilo větší rozlišení, než mám fyzicky, ale to se dá při troše štěstí nastavit.

Naopak překvapivě dobře funguje síťovka, Virtual Box tam emuluje jakousi AMD PC Net Family Ethernet Adapter a ta jede skvěle, včetně DHCP.

-------------------------------
Jarda Kačer

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 27 March, 2009 12:00

Je skoda, ze je to takove problematicke a ze je potreba eCS 2.0 RC5... Ja zkusil starsi verze OS/2 a eCS 1.2 z images pro Virtual PC, a ac mam spravny procesor a zrejme Virtual Box neni na mem Linuxu nejstarsi, tak jsem mel smolika. Nejdal jsem se dostal s Warpem 3(!)... Az tesne pred nabehnuti GUI, ale pokud si vzpominam, mozna tam mam nejake drivery na VPC videokartu, tak ty jeste zkusim odstranit a uvidi se. Casem, az u mne prejde ucinek z dosavadni Cimrmanovy frustracni kompozice, to jest stridani prvku ocekavani s prvky zklamani.  smiling smiley

Autor: joe (IP zalogováno)
Datum: 28 March, 2009 21:51

Ktoré cpu AMD majú HW podporu virtualizácie ?
V manuáli píšu, že len tie s jadrom Barcelona, teda len Phenomy ??

Prečo mi guest Win XP v správcovi HW píše chipset Intel 8237, zvukovku Intel 82801 a sieťovku AMD, keď v reáli mám nForce 560, SB Live a 3com 3c920 ?
Treba inštalovať ovládače na reálny HW, alebo nechať tie emulované ?

Datum: 29 March, 2009 01:51

joe napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Prečo mi guest Win XP v správcovi HW píše chipset
> Intel 8237, zvukovku Intel 82801 a sieťovku AMD,
> keď v reáli mám nForce 560, SB Live a 3com 3c920
> ?

to je celkem logicke.

Datum: 29 March, 2009 08:33

Odpoveď hodná linuxáka.

Ak sa tam nedá využiť aj iný HW (napr. karta na strih videa), VBox je vlastne iba hračka na hranie. Zbytočne som s ním stratil niekoľko hodín svojho drahocenného času. Komu sa chce čítať rozsiahle manuály, keď to, čo potrebujem vedieť, by sa zmestio na 1 a pol strany.

Datum: 30 March, 2009 10:10

Nedá se využít jiný HW  smiling smiley
Virtualizace většinou neumožňuje přímá přístup k fyzickému HW. Je to pouze cesta, jak si na jedno HW zařídit několik různých instancí různých OS (pro potřeby vývoje, testování apod.) Z důvodů podpory každý virtualizační nástroj emuluje konkrétní HW zařízení (AMD či RTL síťovku, VESA VGA grafiku a Intel chipset).

Nezdá se vám divné chtít ve virtuálním stroji stříhat video, když to je proces náročný na výkon a ten virtualizací seberete ?

jedinou vyjímkou jsou USB zařízení. Lze vyhradit plný přístup ke konkrétnímu USB HW jenom pro potřeby virtuálního stroje (v OS2/ zatím nefunkční)

------------

Upraveno 1 krát. Naposledy upravil lcerny (30.03.2009 10:11)

Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 30 March, 2009 16:39

Myslím, že byl špatně pochopen princip. Virtuální mašina emuluje železo. Pravda, většinou se používá stávající CPU (nemusí, existují emulátory 8080, Atari, atd.), ale jinak je všechno emulováno: pevné disky, CD, disketa, timer, video karta - to všechno jsou procedury uvnitř virtuální mašiny (virtuální disky jsou soubory na skutečném HD), které nijak nesouvisí s konkrétním HW. Je samozřejmé, že autoři virtuální mašiny se snaží vybrat emulované železo tak, aby se na něj dalo nainstalovat maximum existujících operačních systémů.
S tou střižnou budete mít velký problém: autoři virtuálních mašin s vámi nepočítali, ve virtuálních mašinách prostě není. Kdybyste chtěl nějakou konfigurovatelnou virtuální mašinu, pak byste asi potřeboval sbírku DLL (železo), které byste nějak "nastrkal" do své virtuální mašiny a výsledek spustil. Bohužel, takové virtuální mašiny zatím nejsou - a i pak byste ke své střižně potřeboval příslušnou DLL.
Přímé vazbě na HW se virtuální mašiny snaží v maximální míře vyhnout. Ten HW totiž většinou nemůže být sdílen tak, jak by virtuální mašina potřebovala - to jest, v podstatě nezávisle na hostitelské mašině: nevíte totiž, co ve virtuální mašině poběží, takže nemůžete nic předpokládat. Podmínkám sdílení vyhovuje CPU a HD a tím to vlastně končí. Proto si musíte "přisvojit" CD, disketu nebo USB, pokud je chcete používat z virtuální mašiny, a když s nimi skončíte, je třeba zařízení zase uvolnit.

Datum: 30 March, 2009 19:42

Ďakujem za vysvetlenie, moc ste mi pomohli.

Autor: icebearsoft (IP zalogováno)
Datum: 14 April, 2009 21:26

S tím výkonem to nemusí být tak zlé. Mám doma Linux + VMWare a v něm WinXP, mám HW podporu virtualizace. Když si pustím ve WinXP ve VMWare komerční Acrobat, abych mohl editovat PDF, běhá to velmi svižně. Když se o totéž pokusím v práci na sroji s nepatrně pomalejším procesorem (2.7 GHz místo 3.2 GHz), mám pocit, že zapustím kořeny, než to něco udělá. Asi VMWare umí emulovat rychlejší HW. zw

Autor: p2k (IP zalogováno)
Datum: 30 March, 2012 21:58

VirtualBox 4.08 and eComStation 2.1 [www.os2notes.com]

Datum: 2 April, 2012 09:55

Tak z celého průvodce je zajímavé 2 věci:

1/ audio pokud možno přes SB16
2/ dodání video módu pomocí
VBoxManage setextradata "eComStation 2.1" CustomVideo1 "1440x900x32"

Jinak všechno ostatní je next, next  smiling smiley

eCS2.1 zkusím, teď mám na eCS2.0 ve Virtualboxu na WinXP a rychlost mi subjektivně připadá normální, srovnatelná s instalací na fyzické železo.

------------

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.