OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2
OpenOffice 3.1.1
Autor: xhajt03 (IP zalogováno)
Datum: 27 October, 2009 18:12

Ahoj vespolek,

pořídil a nainstaloval jsem OOo 3.1.1; zatím po velmi zběžném otestování se zdá, že i pod eCS 1.0 vše funguje bez problémů. Předesílám, že předchozí verze jsem pod OS/2 neinstaloval/nepoužíval (tedy odmyslím-li si původní StarOffice wink ). V této souvislosti bych se chtěl zeptat, zda existuje možnost doinstalovat pro další uživatele mého PC méně zběhlé v angličtině českou lokalizaci (mám na mysli češtinu v menu a dialogových oknech, nikoli slovníky) v podobě nějakého balíčku nezávislého na platformě (vzhledem k tomu, že česká instalace pro OS/2 k dispozici pochopitelně není, ale pro jiné platformy je české rozhraní k dispozici).

Díky

T.

Re: OpenOffice 3.1.1
Autor: StefanZ (IP zalogováno)
Datum: 28 October, 2009 10:22

Ahoj,

pokusim se, ale muze to chvilku trvat - mam toho ted celkem hodne winking smiley

Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 28 October, 2009 12:04

Můžu se hned zeptat, jak je to s českými znaky u různých fontů? S tím totiž měly verze 1 i 2 neskutečné problémy, na papíře i v PDF z toho lezly nesmysly, občas i na obrazovce to bylo docela peklo.

Díky moc!

-------------------------------
Jarda Kačer

Datum: 28 October, 2009 16:02

Tak ted se divam ze oficialne posledni ceska lokalizace je pro OOo 3.0, nikoliv pro nasi 3.1.1.

Nebo jsem zas neco prehlidnul? smiling smiley

Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 28 October, 2009 19:06

Jestli potřebuješ Win verzi, pak je na [ftp.openoffice.cz]

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Datum: 29 October, 2009 14:44

Aha - takze jsem ceskou 3.1.1 zazdil grinning smiley

pustim se do toho asap. Pokud pujde rychle, mohlo by byt zitra ready winking smiley

Upraveno 1 krát. Naposledy upravil StefanZ (29.10.2009 14:44)

Datum: 29 October, 2009 22:51

No, po kontrole vytištěného textu a PDF výstupu musím konstatovat, že jsem to s tím prohlášením o bezproblémovostí zřejmě poněkud uspěchal... Na obrazovce je čeština v rámci možností skutečně bez problémů. Při tisku (Lexmark 321 se standardními ovladači) dochází k jakési nepříliš transparentní substituci fontů, takže české znaky jsou sice v pořádku v tom smyslu, že se zobrazují písmena se správnou diakritikou, ale výstup vypadá zcela jinak než na obrazovce (může to ovšem být také tím, že jsem v rámci testování výstupu s různými fonty zahltil engine provádějící pod OS/2 renderování a ten se tak "zbláznil"). Asi to zkusím ještě jednou (na nějakém "normálním" dokumentu) později po restartu systému a dám vědět v případě, že by se to chovalo nějak jinak. V tuto chvíli to v podstatě vypadá tak, že OOo při výstupu použil stále stejný font, ale aplikoval na něj metriku toho původního fontu (tzn. v tu chvíli pochopitelně nesedí odstupy písmen). Při výstupu do PDF to vypadá opět jinak, substituci provedl zřejmě méně často (a nebo lépe, takže to není tolik vidět - detailně jsem to nezkoumal), ale v některých případech je patrná i zde...

Mimochodem je mi docela líto chybějící podpory formátu .lwp... :-( Tabulky 1-2-3 jsou OK, ale texty z WordPro se pokouší otevřít jako ASCII (což kupodivu nefunguje).

T.

Datum: 30 October, 2009 11:08

Dost zalezi na tom jaky font se pouzije. Nektere fonty funguji v podtstate bezvadne, jine jsou naprosto nepouzitelne.

Ja jsem napriklad na OOo/2 napsal cca pred 3/4 rokem bakalarku a i s tiskem nebyly zadne komplikace. Je potreba si s tim proste vyhrat a ozelet vselijake ruznorode fonty. Takze pro kancelarskou praci max, zadne hrani si s umenim :-/

Podle dokumentace to je problem jenom a pouze s IFE, nikoliv s OOo.

Datum: 30 October, 2009 12:36

Můj tip na fungující písmo je LucidaSans ve všech svých variantách ...

P.S. Co je IFE ?

------------

Datum: 30 October, 2009 12:43

Děkuji za report, přesně takhle se chovala už i verze 1. Takže tady žádná změna.

Pro Luboše: IFE je asi Innotek Font Engine, tipnul bych si.

Jarda Kačer

Datum: 30 October, 2009 13:02

Také mi přišlo, že to je záležitost IFE. Třeba by se na to Michal Nečásek mohl podívat? Otázka zní, jestli by nějaký bug report stačil na to, aby mu SSI tu práci nabídli (a samozřejmě jestli by o to měl zájem)...

T.

Upraveno 1 krát. Naposledy upravil xhajt03 (01.11.2009 23:07)

Datum: 30 October, 2009 13:10

Jardo, je to opravdu tak velky problem?

Vzdyt 99,8% dokumentu stejne pises nebo dostanes v Timesech nebo Arialu (nebo v pismu typove shodnem s Arialem), a toto funguje v poradku...

Datum: 30 October, 2009 16:15

No, právě že mě tehdy nepřišlo, že tyhle fonty by fungovaly. Myslím tím tedy ty nativní OS/2 verze -- Type1. Na obrazovce OK, ale do PDF a na papír to lezlo špatně. Pak tam jsou ty TTF z Win16, ale ty fungují tuplem špatně.

Jestli mě paměť neklame, tak jediný font, který se choval všude dobře, byl Times New Roman UJC (nebo KTC nebo jak se to sakra jmenuje), tedy ten unikódový font přidaný tuším ve FixPaku 15 u Merlina.

Ta Lucida Sans, kterou zmiňuje Luboš, mi blbla například v prezentacích. Úplně náhodně se mi to někdy smrskávalo a roztahovalo do šířky, cca tak na třetinu/trojnásobek. Zřejmě nějaké špatné zacházení s metrikami.

Takže problém to bohužel celkem je :-(

Nevím, jestli jsi byl na Warpstocku v Peci v roce 2004, tam jsem měl recenzi OO v. 1.1 a přivezl jsem tehdy i vytištěný papír a PDF, co vylezlo z OO při použití různých fontů.

Jarda Kačer

Datum: 30 October, 2009 18:53

Tak jo, muzete stahovat na [www.boldos.info] smiling smiley

Known bugs: cesky readme_en-US.txt obsahuje widlonske unicode kodovani cestiny, takze to v OS/2 / eCS rozhodne nevypada jako spravny priserne zlutoucky kun smiling smiley

PS: Abych nezapomnel - dejte vedet jestli to funguje a ostatni dojmy. Diky.

Upraveno 3 krát. Naposledy upravil StefanZ (30.10.2009 18:55)

Datum: 31 October, 2009 03:42

Tak jsem opet nemohl spat a stravil nejaky cas s eCS  smiling smiley

Dokument vytvoreny v MSO 2003 s fontem Arial je na obrazovce i v PDF temer be chyby. Malinko nesedi rozestupy mezi nekolika znaky. Normalni uzivatel si toho asi nevsimne.

Horsi je situace s dokumentem ve fontu Times New Roman. Ten je sice na obrazovce take v poradku, ale vystup do PDF ma blbou metriku u ě,č,ř a dalsich pismen (jsou vyssi)

Pokud jde o font LusidaSans, tak moje prezentace z letosniho WS jsou v nem a nevidim nic zleho  smiling smiley

Zkousel jsem otevrit take microsofti OpenXML .docx ... Otevreni je sice pomale (400kb soubor to otevira cca. 35 vterin), ale nacteni je OK. Vzorek byl napsan v Arialu a tak i export do PDF byl v pohode. Zdrojem mi byl v tomto pripade jakysi url link z webu www.microsoft.com, takze original MSO2007.

Takze muj zaver: za cenu upgrade to je dost muziky do sveta eCS.

Update cestina: Funguje ! Zatim bez nalezene chyby ...

------------

Upraveno 2 krát. Naposledy upravil lcerny (31.10.2009 04:00)

Datum: 1 November, 2009 23:12

Stáhl jsem, ale při otevření si nainstalovaný WarpIn 1.0.19 stěžuje, že nanešel instalační skript a tudíž nemůže instalovat. Při zobrazení obsahu přes WPIVIEW je stránka skriptu také prázdná (nicméně WPIVIEW používá pro práci s balíčkem normálně nainstalovanou verzi WarpInu, takže to asi není příliš překvapivé). Rozbalit manuálně bych to asi mohl, ale předpokládám, že to asi nebyl záměr, protože pak by to nemuselo být ve .wpi a stačil by např. .zip. Dělám něco špatně?

Datum: 1 November, 2009 23:59

1) Stazeny balicek OOo311ga-cz.wpi je nutno prejmenovat na Ooo311ga-en.wpi, aby vypadal ze je anglicky.

Instalace OOo totiz vyhledava balicky - i lokalizace - podle predvolenych nazvu a jeste k tomu podle ciselnych kodu uvnitr balicku, proto je nutne, aby i tento vypadal jako balicek s nazvem a ciselnym kodem anglicke lokalizace, jinak jej instalator nenajde.

2) Zkontrolovat zda jsou pritomny vsechny balicky nutne k instalaci:
libc-0_6_3-csd3.wpi
OOo311ga-base.wpi
OOo311ga-bin.wpi
OOo311ga-common.wpi
OOo311ga-en.wpi <= toto je prejmenovany OOo311ga-cz.wpi
uclip-0_3_0-os2.wpi

3) Pote staci uz jenom spustit instalaci pomoci OOo311ga-base.wpi a vybrat instalaci anglictiny. Ja instaluji pod WarpINem 1.0.18 a vse funguje bezvadne. Instalator si pote mysli jak instaluje anglickou lokalizaci a pri tom instaluje cestinu smiling smiley

Upraveno 5 krát. Naposledy upravil StefanZ (02.11.2009 00:10)

Datum: 2 November, 2009 10:34

Aha, chápu - moje chyba tedy spočívala v tom, že jsem se snažil otevřít a nainstalovat samostatně tento balíček .wpi, kdežto správně jsem měl znovu otevřít (již dříve instalovaný) hlavní instalační balíček .wpi pro celý OOo. Zkusím to tedy znovu a lépe. wink

Mimochodem, je pak po instalaci možné přepínat mezi angličtinou a češtinou (nemyslím nutně za běhu ale spíše například pomocí spuštění s nějakým speciálním parametrem na příkazové řádce)?

Datum: 2 November, 2009 17:11

No ja vzdy projedu komplet instalaci nacisto. I ted jsem napred odinstaloval EN verzi a znovu nainstaloval cely Ooo s ceskym balickem.

Prepinani mezi eng a cz si nejsem vedom, to uz se mozna kdyztak da dohledat na netu, nicmene si nemyslim, ze by to melo jit...

Datum: 2 November, 2009 18:43

Např. podle [user.services.openoffice.org] by to jít mělo. Mohlo by něco řešit přejmenování toho českého balíčku namísto OOo311ga-en.wpi třeba na OOo311ga-de.wpi (nebo jiný z oficiálně podporovaných jazyků)?

Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.