OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Chlazení v notebooku
Autor: Hulka (IP zalogováno)
Datum: 11 November, 2009 10:23

Zdravím. Rozhodl jsem se vyzkoušet eComstation 2.0 Silver edition RC7. Předchozí zkušenosti nemám žádne (jsem začátečník). Můj první problém nastal již při samotné instalaci systému kdy při téměř horké klávesnici z procesoru větráček stojí. Skokově se roztočí na maximum při dosažení kritických (odhaduji) teplot procesoru. Můj notebook je HP 6730s s chipsetem a procesorem od Intelu: Procesor: Pentium Dual Core T3400 2.16GHz Chipset: Mobile Intel PM45 Express Chipset. Vyhledat na internetu se mi podařilo toto: [svn.netlabs.org] kde doporučují přejít z SMP do UNI modu. To jsem již zkoušel měnit při bootu instalace ale bez výsledku. Možná že by pomohla instalace nového ACPI subsystému ale nevim jak na to. Nepotkal jste se někdo s podobným problémem? Děkuji za každou radu!

Re: Chlazení v notebooku
Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 11 November, 2009 11:34

Aktualizace ACPI je od RC7 tusim jedina a moc toho nemeni. Takze bych naopak zkusil ACPI pri bootu z instalacniho CD vypnout uplne.

Po startu z CD se prepnete do v uvodnim menu a zvolte Boot with own options (ci jak se to presne jmenuje). Na cca. druhe obrazovce je mozno ACPI uplne vypnout.

Ve vychozim stavu je ACPI zapnuto. Moje domnenka je takova, ze pokud acpi nebude, nebude ani notebooku nikdo nevhodne urcovat zapnuti/vypnuti ventilatoru.

Mimochodem, co udela NB nastartovany z CD, ale cekajici v uvodnim menu na volbu bootovani z CD eCS nebo z disku ? Pokud i v tomto okamziku bude blbnout chlazeni, neni to vina eComstation  smiling smiley

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 11 November, 2009 12:47

Celá reinstalace není nutná, vykomentujte (napište REM před) PSD=ACPI.PSD a před BASEDEV=APM.ADD do CONFIG.SYSu. Restartujte.

Jinak pokud jde o ACPI, to je holt problém. Widle používají svoje ACPI drivery, na BIOS se nespoléhají. Výsledek je ten, že BIOS podpora ACPI je často s chybama a často nefunguje tak jak má. Ve widlích problém neuvidíte, dokud používáte widle, které jste dostal s NB, ty totiž obsahují ten správný driver právě pro tenhle notebook. Problém byste viděl až teprve tehdy, když byste se snažil nainstalovat na NB svoje widle odněkud odjinud.

Nojo, ale co ostatní? Ti žádný driver právě pro tenhle notebook nemají. A tak dělají co můžou, někdy to funguje, někdy ne ... stejný problém řeší i Linux, jenže ten je podstatně dál.

Pokud pojedete bez ACPI, pojedou větráky jak zběsilé, žádná redukce výkonu CPU, notebook přestane být notebook, protože na baterie dlouho nevydrží, suspend - na to zapomeňte, a pokud vím, k SMP je nutné mít v provozu to PSD. Takže asi bude lepší PSD nechat, i když nefunguje pro power management - přesto umožní provozovat SMP.

Datum: 11 November, 2009 13:22

Máte pravdu, chybou eComStation to není. Takto mizerně chladí když nechám běžet nějaký testy v BIOSu. Zkusim provést Vámi navržené změny v GONFIG.SYSu a i kdyby toto nepomhlo tak krajně vyhodím ACPI. Ale jak jste již uvedl toto řešení je myslitelné jen s připojením v síti (jako stolní PC). Jinak Linuxy už dlouhou dobu výhradně používám a chlazení pracuje tak jak má. Kvalit eComStation jsem si vědom a je škoda že není tak dobře podporován jako linux a v ideálním případě jako windows.

Autor: StefanZ (IP zalogováno)
Datum: 11 November, 2009 20:08

...a nebo jet pres ACPI a system si trosku podtaktovat (rucne, pres ACPI).

S ACPI konfiguraci zkuste setgetstate.exe utilitu, pokud se chytne, tak muzete menit tantovani pomerne dost skalovatelne. Rozdil teplot potom muze byt primo drasticky smiling smiley

Dejte vedet jak to dopadlo.

Datum: 11 November, 2009 20:41

Díky. Určitě vyzkouším, ale až zítra (nainstalovanej ho teď nemám) ...

Datum: 13 November, 2009 13:09

Mno tak pustil jsme se do instalace. Ještě před nastartováním instalačního procesu jsem rovnou provedl změny v CONFIG.SYS ... v základním nastavení je nastaveno: Target hardware: [Modern hardware, safe mode], a v CONFIG.SYS to potom vypadá takto: rem PSD=ACPI.PSD. Volba BASEDEV=APM.ADD už ani není k dispozici. V tomto režimu větráček stále stojí. A i když zapnu ACPI tak se na problému nic nemění. Risknu tedy ještě instalaci v ACPI módu a vydám se cestou podtaktovaní notebooku. Optimisticky to ale moc nevidim ... sad smiley

Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 13 November, 2009 16:13

Whoopa! Větrák by neměl stát když mašina běží, zvláště ne v notebooku! Není nějak vypnuté větrání přímo v BIOSu? Není tam zapnutý nějaký šílený režim jako "chladit rozteklé CPU, aby se navíc nevzňalo"?

Správně by měl bez ACPI větrák jet na plné pecky prakticky od okamžiku, kdy NB zapnete. Plynulý náběh do "heavy duty" a pak setrvalý stav.

Datum: 13 November, 2009 16:54

Mno to nevim, toto je muj prvni notebook. Nedavno jsem si poridil dalsi notebook stejne znacky jineho modelu (ProBook 4510s) a ten chladi presne dle Vaseho popisu. Jak jsem zminil vyse, notebook chladi ale takhle blbe. Ve vetsine pripadu kdy delam v operacnim systemu jako windows nebo linux mi toto vsak problemy nedela (a ani v tom zadny problem nevidim), notebook chladi kontinualne. Bios HP je jako "omalovanka", vsechno graficky aby se libilo a s ovladanim mysi, ale co se tyce moznosti tak neco takoveho tam nenajdete, ani mi nezobrazi teplotu procesoru!.

Jinak co se tyce eComStation tak je to asi konecna. Nepodarilo se mi zadnym zpusobem snizit teplotu/vykon procesoru. Na druhej NB instalovat nemuzu, neni pro me. Timto dekuji vsem kteri se mi snazili timto pomoct.

Autor: StefanZ (IP zalogováno)
Datum: 18 November, 2009 18:36

Jeste je jedna moznost: nastavit throttling.

Je to neco jako turbo - automaticky to (obvykle jemne) snizuje vykon, a tim padem i teplotu.

Najdete C:\MPTS\ETC\acpid.cfg a zmente v nasledujicich radcich cisla:

#####################################################################
; Parameters for throttling at SMP kernel Idle (IdleState
; field not work in SMP) in percent. 0 mean off. 100 mean maximum
; default - off
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
MaxThrl = 80
;
MinThrl = 30

Muzete si s tim trochu pohrat, kazdopadne by to melo aspon trochu snizit teplotu.

Funguje pouze s ACPI.

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.