OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Rozdíl mezi Warpem a EComstation 2.0
Autor: vlk (IP zalogováno)
Datum: 29 September, 2010 13:17

Ahoj kluci,

chci po dlouhé době znovu nahodit stroj s OS/2. Mám platnou licenci na Warpa, váhám, jestli jít do upgradu na ECS. Kromě zřejmě integrace fixpacků a drobnějších vylepšení GUI, co ještě ECS přináší navíc? Přece jen 91 € za upgrade je dost.

Systém budu mít spíš jen na domácí hraní, možná ho časem dám na firemního noťase (C2Duo, Lenovo T61 - pojede to na tom vůbec?). Postupem času bych ho ukázal studentům, přeci jen budoucí ajťáci by měli vědět, co to OS/2 je a co umí.

Díky
Vláďa Kuzba

Re: Rozdíl mezi Warpem a EComstation 2.0
Autor: xhajt03 (IP zalogováno)
Datum: 29 September, 2010 16:25

Instalace původního Warpa na modernější HW může být netriviální záležitost (samozřejmě nechci tvrdit, že to nejde, ale množství stráveného času může být významné i v kontextu těch 91 EUR). Původní Warp 4 měl tuším pouze 16-bit TCP/IP stack a 32-bitová verze nebyla základní licencí pokrytá (to bych považoval za dost významné omezení, řada SW na 16-bitovém TCP/IP už vůbec neběhá)? Atd.

Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 30 September, 2010 09:35

Ahoj, zdravím zakladatele user group!

Je tam poměrně dost nových ovladačů na HW, včetně například síťovek, WiFi, USB apod. Součástí eCS 2 je i Open Office 3. No a pokud budeme porovnávat s Warpem 4 bez jakéhokoliv fixpaku, pak je tam samozřejmě podpora větších disků (ten původní limit byl katastrofa), ovladače grafických karet (kdysi SNAP, nyní myslím Panorama???).

S tím notebookem bych si nebyl jistý, teoreticky tam může libovolné množství překážek. Ale vím, že Luboš měl na nějakém starším ThinkPadu (asi T42) rozjetou eCS 1.2, tuším...

Před 4 lety jsem zkoušel nainstalovat eCS 1.2 na notebook Toshiba Tecra. Po usilovném boji se mi to povedlo, ale výsledek byl tristní, v podstatě nic tam nefungovalo. Takže je třeba si fakt rozmyslet dopředu, jestli do toho člověk ten čas vrazí nebo ne.

-------------------------------
Jarda Kačer

Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 30 September, 2010 14:16

Hoj to je pěkná řádka let !  smiling smiley

Vládo, eCS má podporu AHCI SATA řadičů, ACPI, drivery pro LAN i Wifi, Samba server pro sdílení v MS sítích, nativní OpenOffice3 ... to všechno celkem odladěné. Nacpat to do Warpa trvalo cca. 5 let a výsledek je aktuální eCS20  smiling smiley

Mám doma IBM R60 a funguje: AHCI SATA (ICH6), ACPI, LAN (Broadcom), Wifi (intel), zvuk (AC97) i VGA (Scitech SNAP i Panorama). Osobně je nějvětší problém s drivery pro LAN a Wifi, ostatní buď funguje nebo lze oželet.

Před cca. měsícem vyšel balík intel LAN ovladačů portovaných z linuxu. Taky tady byla diskuze s instalací do virtuálu ...

Možností, jak to ukázat studentům je tedy více. Pro letmou ukázku by mohlo stačit i live cd stažitelné z webu [www.ecomstation.com]

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Autor: JirkaH (IP zalogováno)
Datum: 30 September, 2010 20:22

A jak je to vubec s vicejadrovymi procesory? Vyuzije je eCS?

Datum: 1 October, 2010 08:56

Samotný systém ano, aplikace zřejmě také. Na thinkpadu s Core Duo mi eCS běží/běžela se SMP jádrem v ACPI režimu se 2 CPU (tedy 2 jádra).

Pak mi fungovala dynamická změna frekvence a tedy i nižší spotřeba...

------------

Autor: vlk (IP zalogováno)
Datum: 3 October, 2010 20:08

Díky za odpovědi. Na virtuálu se mi ECS1.2 nepovedlo rozběhnout - mám nějakou starou zkušební verzi. Možná nakonec dopadnu tak, že někde vyštrachám zaprášenou 486DX a nainstaluju Warpa na ni  smiling smiley V krabici doma se mi válejí komponenty na Athlon Durona is procesorem, to už by snad mohlo běžet, ne?
Dá se nějak spustit vzdálená plocha? Potřeboval bych se z OS/2 konektnout na mašiny s Ubuntu a Windows.

Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 3 October, 2010 20:53

Ve virtuálu nechodí? To by měla. Možné příčiny nechození:

(1) Mrchosoft VPC. Poté co Mrchosoft pohltil VPC tak ho ze všeho nejdřív zvoral. Výsledek je, že s instalací OS/2 (všechny verze, včetně eCS) jsou potíže. Možná s tím už něco udelali, možná s tím nic neudělali a dělat nebudou, nevím a ani mě to nezajímá. OS/2 chodí jako hutě
(a) v původním Innotek VPC (tak provozuju eCS 1.1 v práci na widlích XT)
(b) ve Virtual Boxu (je nutná podpora VTX).

(2) SNAP. Do VPC neinstalujte SNAP. Problémy, problémy, problémy. VPC emuluje S3 Trio, lze použít nativní driver (je na CD) nebo S3 driver stažený ze sítě. Je též možné se na všechno vykašlat a dát "generic VESA". Co emuluje VirtualBox nevím, nemám VTX.

Datum: 4 October, 2010 09:04

K dispozici je RDesktop. Ja používám Propero Java klienta. Ke stažení: [www.lcerny.cz]
Jinak k dispozici je jak VNCViewer, tak např. SSH klient (MindTerm SSH client)

------------

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.