OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2
RAID na eCS
Autor: BazMyslik (IP zalogováno)
Datum: 27 February, 2011 01:48

Docela bych uz vyradil WARP 4 a nasadil eCS, kdyz se mi podarilo konecne rozchodit po 2 letech od Gwinna SIO2K, ktere potrebuji pro TELNET komunikaci ve FidoNetu. WARP 4 mi funguje pravda vic jak 12 let bez problemu, ale eCS prece jen ma par lepsich veci, je proste modernejsi. Pri te prilezitosti a pro dokonalou spolehlivost tohoto systemu bych cely novy na eCS chtel pouzit i jako datovy server a to by se pak docela hodil i RAID.

Uvazuji pro eCS 2.0 o RAIDu alespon RAID 1 - mirroring, ale nikde nic moc informace. Nasel jsem driver pro SW RAID (vRAID od PC POWER GmbH, Holger Ehlers), ale v balicku neni zadny navod. Cosi jako navod jsem nasel zde:

[www.os2warp.be]

jenze clanek neni cely. Ma celkem 8 odkazu, ale zobrazuje jen do 1.4.2. :-(

Nemate nekdo tuseni jak na to?

Re: RAID na eCS
Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 27 February, 2011 08:20

Asi budu plácat, protože jsem RAID nikdy neprovozoval, ale podíval jsem se na Hobbes, a tam je ten VRAID 2.3 odkazovaný v článku, také tam je nějaká novější verze vraid.flt .

V zipu je .INF, kde asi budou nějaké informace co s tím. Bohužel, píšu z Debianu, takže jsem ten .INF neviděl. dále je tam vraid.flt, který evidentně patří do config.sys: BASEDEV=VRAID.FLT a vsetup.exe, který se asi pouští pro instalaci nebo pro konfiguraci (nebo pro obojí).

Zkuste to. Já bych doporučoval někam to rozpakovat, přečíst si ten .INF, ze sportu pustit vsetup.exe (to asi sletí, nebo mi to řekne, že žádný RAID nemám), vraid.flt zkopírovat do os2\boot, upravit config sys, restart, pustit vsetup.exe . Uvidíte, co se bude dít dál.

Když to bude chodit na W4, tak to bude chodit i na eCS. Prý to umí RAID 0 a RAID 1, ale také je to prý shareware (podle file_id.diz).

---------------------------------------

Ještě tohle:

[www.os2world.com]

link v Robertově příspěvku funguje

Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Radek (27.02.2011 08:52)

Datum: 27 February, 2011 16:29

Presne, VRAID 2.3 + Update jsem stahl, pro jistotu prohledal nekolika vyhledavaci cely svet, jineho nic jsem nenasel.

Ten .INF ani .INI nevim jak zkouknout. V klasickem editoru jsem je prolezl, ale zadnou moznou napovedu jsem nenasel.

Jak popisujes jsem presne postupoval  smiling smiley Bez config.sys vsetup.exe nereaguje a s driverem ano. Nabehne a v okne pro hlasky vidim "Startup". V liste nahore vidim sedive "File" a cerne "Edit"" a v nem sedive "Cut" a "Paste" a cerne "Coypy" a "Clear log". Pak sedive "Driver" a cerne "Drivers" a v nem "Setup" a "Dump".

"Setup" nabizi oba disky 500GB. Jeden Device0 mam nainstalovany eCS a druhy Device1 neinicializovany.

Na obou mohu pravou mysi volit "Create physdevice" nebo "Remove Selections", ale ani na jednom to nic nedela, jen hlaska ze neni misto, ze musim vytvorit VRAID partition, coz ani na jednom nejak asi pochopitelne nejde :-(

To vsechni se mi zda docela logicke, nejake ty RAID jsem uz delal, ale vetsinou jen HW-RAID. Jedenkrat SW-RAID na Debian, ale to byla tak snadna brnkacka, ze jsem tomu sam ani nechtel verit  smiling smiley

Zde u eCS mne nenapada jak na to. Chapu, ze asi nejdrive by se mela udelat SW-RAID partition driv, nez nainstalovat system, ale nenapada mne jak. Napada mne jedina myslenka, vytvorit si jak bylo drive klasicke W4 startovani ze 3 disket, tam predem si nahrat a nastavit do config.sys ten VRAID.FLT a pak najit nekde pri startu pred inicializaci disku moznost "odskocit si" a spustit ten vsetup.exe a vytvorit RAID svazek. Pak uz by vse probehlo normalne. Ale neni kde odskocit a kdyby bylo je otazkou, zda vsetup.exe v teto fazi bude vubec spustitelny :-(

Ufff, ta eCS mne zacina nasirat :-( 2 roky jem resil ono sio2k, nakonec vyresil. Sice castecne, protoze to je shareware a autor neni k dosazeni - celosvetove s nikym nekomunikuje a tak pri startu musim byt u toho a kdyz se na hlasce ze sio2k je neregistrovane tak to musim odklepnout. Samo to nenabehne :-( Druha bolest je, ze ac nikde nic takoveho pri instalaci neni videt a nic nepotvrzuji, tak mimo disku C tam vzdy vznikde jeste dalsich 8 disku a z toho je jeden D viditelny, ale nepouzitelny. Tvareji se jako disketa, asi neco od USB, ale to v predchazejici verzi 1.2 neexistovalo. Divne :-(

Ten RobertM ale to je asi o HW-RAID, to kdybych mel, tak to bude brnkacka. No, budu patrat dal.

Datum: 27 February, 2011 16:36

Jeste mne napadlo, ze udelam pokus s HPFS a ne JFS. V tom by mohl byt problem, vid ten VRAID je z roku 1998, to mi mohlo doklapnout :-(

Datum: 27 February, 2011 20:11

Ten .INF by měl být helpfile. Velikost odpovídá, pokud je ten .INF binární (helpfiles jsou zip packed), tak

view vraid.inf

nebo spustit help viewer (view.exe nebo nevwiew.exe, nevím, který máš) a z něho Open - vraid.inf. Může se ovšem stát, že najdeš jen ten k ničemu text file, co je v té pakáži.

Stran té HPFS, tak jedině HPFS386. Neměl bych to říkat, ale dá se najít na internetu, hledej tak 500 kB zip file. Nebo napiš na gerzhinATemailDOTcz.

Jo, ten RobertM je o HW RAID controlleru, který chodí s eCS a pro kerý je OS/2 driver.

Autor: xhajt03 (IP zalogováno)
Datum: 28 February, 2011 11:37

Poznámka na okraj - prohlížeč .INF pro (mimo jiné) Linux je k dispozici na [sourceforge.net]. Bohužel ale minimálně zatím nepodporuje některé pokročilejší funkcionality, konkrétně zejména prohlížení souvisejících částí v různých podoknech (využívané zejména IBM ve vývojářské dokumentaci OS/2 - CPREF apod.).

Datum: 28 February, 2011 15:39

No, tak vraid.inf jsem otevrel v pohode, pak se trapil asi 2 hodiny nez jsem dokazal pripojit alespon jednu ze tri sitovych tiskaren co tu mam a vytiskl.

VRAID varianta pro mne pada ze dvou duvodu. Prvni je to, ze Posledni aktualizace je z 11.2.2001, takze jen HPFS a to mam obavu, ze s 1TB disky mam smulu. Druha, ze to stoji pro RAID1 70€ coz neni sice az tak co bych nedal, kdyby to ale umelo JFS.

Mozna jsem spatne hledal, ale nenasel jsem zadny zpusob, jak ten .INF dostat do jineho formatu, aby byl prenositelny :-( Ve view ma save a umoznuje ulozit .TXT, ale vzdy jen zobrazenou jednu stranku :-( a v tools je nejaky save do .IPF coz nevim ani co je :-( No, par veci OS/2 a eCS ma dost podivnych.

Datum: 28 February, 2011 19:53

Pořiďte si newview.exe, je na Hobbes. Newview obsahuje dekompiler, který vám celý .INF převede zpátky na "zdroják" (.IPF), to jest na text s IPF tagy. Pokud jsem dobře informován, tak by to pak mělo jít přeložit pod widlemi víceméně bez problémů (stejný formát). V Linuxu existuje UDO, který umí IPF a pokud se nemýlím, tak umí převést IPF na jiný formát.

Ostatně, newview.exe je mnohem hezčí a mnohem použitelnější než view.exe smiling smiley

Datum: 28 February, 2011 20:24

Radek napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Pořiďte si newview.exe, je na Hobbes. Newview
> obsahuje dekompiler, který vám celý .INF převede
> zpátky na "zdroják" (.IPF), to jest na text s IPF
> tagy. Pokud jsem dobře informován, tak by to pak
> mělo jít přeložit pod widlemi víceméně bez
> problémů (stejný formát). V Linuxu existuje UDO,
> který umí IPF a pokud se nemýlím, tak umí převést
> IPF na jiný formát.
>
> Ostatně, newview.exe je mnohem hezčí a mnohem
> použitelnější než view.exe

jj dekuji, podivam se na to.

P.S. HPFS umi max. 64 GB :-( Napsal jsem autorovi VRAID (Vitus Jensen) zda jeste
nezabyval i s JFS a zda jeste pocita s vyvojem, tak uvidim. Kdyby ne, tak holt zustane u mne eCS na malem disku pro Fidonet a BBS a FileServer to nebude a neusetrim jeden stroj a pobezi mi doma jak dosud 4 stroje  smiling smiley

Datum: 28 February, 2011 20:37

Těch 64 GB je maximální velikost partition, ne disku. Maximální velikost disku závisí na HD driveru a ne na IFS. V případě OS/2 HD je bezpečný limit 512 GB, dál můžete mít problém s AHCI nebo s velikostí. S RAID nemám žádnou zkušenost, ale možná půjde ty 64 GB partitions zřetězit.

Jo, je to celé dost blbé a ještě blbějších je těch 70 EUR. To možná HW controller, ke kterému je OS/2 driver vyjde levněji - už proto, že ten HW controller nemůže být nějak super nový smiling smiley

Datum: 28 February, 2011 21:50

Radek napsal(a):
> Těch 64 GB je maximální velikost partition, ne
> disku. Maximální velikost disku závisí na HD
> driveru a ne na IFS. V případě OS/2 HD je bezpečný
> limit 512 GB, dál můžete mít problém s AHCI nebo s
> velikostí. S RAID nemám žádnou zkušenost, ale
> možná půjde ty 64 GB partitions zřetězit.

:-( ne-li pak mit disk rozsekany po 64 GB neni zrovna idealni.

> Jo, je to celé dost blbé a ještě blbějších je těch
> 70 EUR. To možná HW controller, ke kterému je OS/2
> driver vyjde levněji - už proto, že ten HW
> controller nemůže být nějak super nový

No, ta cena by mne az tak nebrala. Ja jsem zvykly SW kupovat a 1.800 Kc mne nezrujnuje ani omylem.

Ten HW RAID je tez ale dost velky problem. SCSI miluji a skoro vse mam na SCSI, tak dnes na diskove pole to neni moc chytra volba, protoze kapacitou naprosto nedosahuji co soucasna SATA a SAS. Adaptec ja osobne nemam moc rad a ani on a ostatni pro SATA/SAS nepodporuji OS/2 a eCS. Nejaky by se mozna i asi nasel, ale cenove dost nad 10 tisic Kc :-( A starsi modely co podporuji OS/2 zase SATA/SAS nemumi, takze jsem furt kde jsem - na zacatku  smiling smiley

Zkratka diskove pole 6T na Debianu zustane, eCS na disku 60GB take a nic menit nebudu a asi ani nemohu ...

Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2011 09:08

Jeste tady je reseni s siťovým polem NAS a připojit to pomocí NFS jako lokální disk. Takto to provozuje Pavel Konečný i pro DOSové účetnictví.

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Datum: 1 March, 2011 09:54

lcerny napsal(a):
> Jeste tady je reseni s siťovým polem NAS a
> připojit to pomocí NFS jako lokální disk. Takto to
> provozuje Pavel Konečný i pro DOSové účetnictví.

tak to ale asi mam ted, ne? Debian HW RAID 6x 1TB diskove pole v siti, tomu se ted rika NAS? Pak eCS + 2x Wydle. Chtel jsem usetrit hluk a spotrebu elektriny a spojit eCS a ulozny prostor. OS/2 a eCS jsou tak spolehlive a nenarocne na HW, ze si umim predstavit nainstalovani na nejaky super moderni board treba z routerboardu/wrap a pod. coz by znamenalo zadne teplo, nepatrna spotreba a pri spravnem vyberu HDD i nepatrna hlucnost. To ostatni OS dnes neumoznuji. Wydle jsou zrout jako prase, Linux dnes jiz tez, nevim jak FreeBSD, ty vsechny co do naroku na HW na os/2 a eCS nemaji ani omylem. Vid ta moje BBS a Fidonet mi zde bezi tech 13 let na MMX 200 MHz a 128 MB RAM  smiling smiley

Kdyby sel Fidonet a BBS behajici pres analogovy modem a Internet/telnet nasadit na Linux, tak bych zrusil eCS, ale neznam takovy SW. Na eCS mam prislusny SW oficialne zakoupeny a funguje spolehlive vic jak nejakych 13 let. Fidonet a BBS se jiz mnoho let nevyviji, takze zde se moc zmeny delat nedaji. Navic kdyz neco funguje, nema se do toho stourat  smiling smiley

Autor: lcerny (IP zalogováno)
Datum: 1 March, 2011 10:16

Tak to ano, tohle je vlastně NAS  smiling smiley
Jen by možná HW krabice NAS s podporou NFS mohla žrát a hlučet méně, než ten linux. Otázkou zůstává návratnost. Odhlučnění za cenu cca. 8000,-  smiling smiley

------------
Jabber: lcerny@jabbim.cz
Web: [www.lcerny.cz]

Datum: 1 March, 2011 10:39

lcerny napsal(a):
> Tak to ano, tohle je vlastně NAS
> Jen by možná HW krabice NAS s podporou NFS mohla
> žrát a hlučet méně, než ten linux. Otázkou zůstává
> návratnost. Odhlučnění za cenu cca. 8000,-
> ------------

prave, mne to moje pole nestalo az tak moc (nejaky ASUS + vyprodejovy 3WARE pci-X radic + 6x HotSwap). Kdyz porovnam s nejakym Synology pro 5 disku, tak jsem na tom cenove o trochu lepe, mozna hlucnejsi, mozna vyssi spotreba. Zase ten Debian mi dela FireWall, VPN a on-line pres Internet Linuxove ucetnictvi FlexiBee, takze slouzi viceucelove a presne jak si umanu. Fakt je, ze zrovna ten Synology za cca 18 tisic umi take docela dost veci, ale pred 3mi roky nic podobneho nebylo.

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 19 June, 2011 18:47

Ja bych rekl, ze dneska uz pro bezneho cloveka s ecS nema smysl se patlat s hromadou noveho HW za pomoci SW stareho 10 let. Sorry, je to tak... Ja sam jsem mival v dobe, kdy OS/2 byla na mem kazdodennim desktopu, Linux bez monitoru, na kterem byl SW RAID a ja si tam chodil pres NFS. Pokud si clovek da pozor na par veci, ktere OS/2 NFS shodi, tak je to fajn a funkcni system...

Ja mam rad data bezpecne a tak to radsi sverim Linuxu, nez driveru neupdatovanemu 10 let :-(

Datum: 19 June, 2011 21:35

Martin Mintal napsal(a):
> Ja bych rekl, ze dneska uz pro bezneho cloveka s
> ecS nema smysl se patlat s hromadou noveho HW za
> pomoci SW stareho 10 let. Sorry, je to tak... Ja
> sam jsem mival v dobe, kdy OS/2 byla na mem
> kazdodennim desktopu, Linux bez monitoru, na
> kterem byl SW RAID a ja si tam chodil pres NFS.
> Pokud si clovek da pozor na par veci, ktere OS/2
> NFS shodi, tak je to fajn a funkcni system...
> Ja mam rad data bezpecne a tak to radsi sverim
> Linuxu, nez driveru neupdatovanemu 10 let :-(

Castecne souhlasim. Vid take mam Linux jak zde uvadim a mam na nem HW RAID 5, FireWall a dalsi ficury co pekne umi. Jenze potrebuji system co zvlada pravda historickou, ale u mne stale potrebnou technologii FidoNetu. Ta mi bezi na OS/2 Warpu a neni Linuxem nahraditelna. To je jeden argument.

Druhy a velmi vazny je narocnost na HW a spotreba elektricke energie. Kde jsou casy, kdy Linux byl nenarocny a bezel na kde jake vykopavce. To dnes proste pravda neni ani omylem :-( Jak se muze Linux vyrovnat OS/2, kdyz ta mi bezi na nejakem MMX 200 MHz s RAM 128 MB a SCSI diskem 14 let bez problemu?  smiling smiley Kdybych ji prehodil na dnesni moderni HW s CPU Atom s RAM 256 MB, tak bude chrochtat blahem a cely ten blazinec bude zrat sotva 45 W. Na tom by se Linux nejspis ani nerozchodil a kdyz, tak by byl silene pomaly.

Autor: Honza (IP zalogováno)
Datum: 20 June, 2011 21:09

> Druhy a velmi vazny je narocnost na HW a spotreba
> elektricke energie. Kde jsou casy, kdy Linux byl
> nenarocny a bezel na kde jake vykopavce. To dnes
> proste pravda neni ani omylem :-( Jak se muze
> Linux vyrovnat OS/2, kdyz ta mi bezi na nejakem
> MMX 200 MHz s RAM 128 MB a SCSI diskem 14 let bez
> problemu? Kdybych ji prehodil na dnesni moderni
> HW s CPU Atom s RAM 256 MB, tak bude chrochtat
> blahem a cely ten blazinec bude zrat sotva 45 W.
> Na tom by se Linux nejspis ani nerozchodil a kdyz,
> tak by byl silene pomaly.

Se vsim co je viz. vyse NESOUHLASIM !!! Provozoval jsem linux jako VPN a NAS na 486 a vse bezelo. Nyni provozuji nekolik desitek zarizeni "miniITX" serveru zalozenych na Atom(ech), plni ruzne funkce (mail servery, vpn servery, NAS-ka, firewally a.j.) Ve 2/3 na nich bezi 64bit CentOS 5.6 a na 1/3 64bit Debian. Je to reseni pro male, stredni firmy.
A na jednom coz je vyjimka, mi bezi VMWare Virtual Server s trema virtualkama.
Spotreba oproti Vasemu starickemu stroji (peci) je libova, proto to lidem doporucuji a pokud se do miniITX skrini koupi 2,5" HDD tak to neni ani slyset.
Tak jsem se v tom shledl ze mi doma bezi mini Xen servrik a v nem 8 virtualek permanentne spustenych. Spotreba je libova, doplatek za el. energii zadny ba naopak mel jsem 1060 Kc preplatek.
Konfigurace pameti mini linuxovych servriku je od 256 MB do 1024 MB.
Ale co s OS (eCS) ktery jiz 3-5 let stoji ve vyvoji a clovek se podpory noveho zeleza docka kdyz uz je pomalu za zenitem ... Bouchnout ji akorad do virtualu a do plneho zeleza dat linux a nebo switchnout, tak jako ja, na Apple wink

HonzaB

Datum: 20 June, 2011 23:06

Honza napsal(a):
> Se vsim co je viz. vyse NESOUHLASIM !!! Provozoval
> jsem linux jako VPN a NAS na 486 a vse bezelo.
> Nyni provozuji nekolik desitek zarizeni "miniITX"
> serveru zalozenych na Atom(ech), plni ruzne funkce
> (mail servery, vpn servery, NAS-ka, firewally
> a.j.) Ve 2/3 na nich bezi 64bit CentOS 5.6 a na
> 1/3 64bit Debian. Je to reseni pro male, stredni
> firmy.
> A na jednom coz je vyjimka, mi bezi VMWare Virtual
> Server s trema virtualkama.
> Spotreba oproti Vasemu starickemu stroji (peci) je
> libova, proto to lidem doporucuji a pokud se do
> miniITX skrini koupi 2,5" HDD tak to neni ani
> slyset.
> Tak jsem se v tom shledl ze mi doma bezi mini Xen
> servrik a v nem 8 virtualek permanentne
> spustenych. Spotreba je libova, doplatek za el.
> energii zadny ba naopak mel jsem 1060 Kc
> preplatek.
> Konfigurace pameti mini linuxovych servriku je od
> 256 MB do 1024 MB.
> Ale co s OS (eCS) ktery jiz 3-5 let stoji ve
> vyvoji a clovek se podpory noveho zeleza docka
> kdyz uz je pomalu za zenitem ... Bouchnout ji
> akorad do virtualu a do plneho zeleza dat linux a
> nebo switchnout, tak jako ja, na Apple
>
> HonzaB

no, OS/2 byt mam z lonskeho cervna posledni eCS 2.0 je stejne jako FidoNet obsoletni, nic moc noveho :-( ale dokud nevyresim FidoNet, kde nutne musi byt Telnetovy V-Modem, nemohu to a ani z nastalgie nechci zrusit  smiling smiley Navic veskery SW pro FidoNet mam nativni OS/2 a radne koupeny a dnes neni nahradni reseni.

Apple mam v planu, ten se mi moc libi a zbavim se konecne zcela Wydli  smiling smiley Neco jako "miniITX" s Atomem nejspis jaste teke zkusim. Problem je, ze do starych technologii nema asi jiz smysl moc financne ivestovat, zvlast kdyz vsechno "stare" funguje bezvadne. Diskove pole 6T mi bezi na Debianu a na HW PCI-X radici a to "prehodit" na neco noveho ala "miniITX" s Atomem nepujde, nema PCI-X a kupovat novy HW radic? No to se asi uz nevyplati. Uvidim, zmodernizovat bych chtel, usetrim energii ze soucasnych cca 2.500 Kc :-(, ale zda se bude rentovat investice je otazka ...

Robin

Autor: Martin Mintal (IP zalogováno)
Datum: 30 June, 2011 01:34

BazMyslik napsal(a):
> Kdybych ji prehodil na dnesni moderni
> HW s CPU Atom s RAM 256 MB, tak bude chrochtat
> blahem a cely ten blazinec bude zrat sotva 45 W.
> Na tom by se Linux nejspis ani nerozchodil a kdyz,
> tak by byl silene pomaly.

No nevim, provozuju SuSE (mam rad SuSE wink) 11.3 (predposledni verze, takze hodne "nenazrana") na netbooku s Atomem, jako GUI mam Gnome bez vsech tech nesmyslu typu Beryl a Compiz. Pravda, ma na to 2G RAM, ale pomaly mi (z hlediska CPU) nepripadne vubec. Chodi tam naprosto v pohode. A 2G RAM by take moc wattiku nesezraly, na 256M RAM by takovyto plne nainstalovany Linux spise zdrzoval swap, ale Linux se orezat da, budto uplne bez GUI, nebo nejake lightweight GUI (v extremu twm).

OS/2 jsem sveho casu v nedostatku pameti take provozoval se zvlastnostmi typu T-Shell a MiniShell. wink

M.

Jdi na stránku:  12Následující
Aktuální stránka:1 z 2

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.