OS/2 a eComstation : os/2.cz Fórum
Fórum o OS/2 a eComstationu
os2.cz Forum
Než strčím CD do počítače ...
Autor: Radek (IP zalogováno)
Datum: 8 August, 2011 17:39

Cítím se realitou dokopán k přechodu na Debian Sqeeze (Debian 6). Lenny (Debian 5) je dnes "obsolete" a vyvíjejí se pro něj jenom "backporty" ze Sqeeze. Naposledy jsem přeinsalovával Lenny od nuly po pokusu o update Flash Playeru. Jo, slyším, proč jsem ještě nestrčil CD do počítače?

Protože Sqeeze používá GRUB 2, takže strčit CD do počítače = koledovat si o problémy. Pokud jsem problémy sledoval, tak (a) GRUB 2 se nainstaluje do MBR, i když se mu řekne, aby se nainstaloval do partition a (b) GRUB 2 není komatibilní s LVM. Co s tím?

(1) Nepředpokládám, že by GRUB 2 uměl eCS. Nepředpokládám správně, že? Takže opustíme ideu, že bych startoval eCS z GRUBu 2.

(2) Air-Boot. Umí Air-boot "nabootovat" GRUB 2? Pokud je GRUB 2 v MBR, tak to může být docela problém. Pokud je v MBR jenom loader pro loader Debianu, tak by to v mém případě mohlo i projít - já mám 2 disky, na jednom eCS a na druhém Debian. Pokud by se GRUB 2 nainstalil do MBR 2. disku, nemuselo by to zas tolik vadit. Nevadilo by mě ani, kdybych neviděl 2. disk z eCS (nebo ho viděl jako "corrupted").
Pokud to půjde přes Air-Boot, tak to znamená

(a) Neinstalovat BM
(b) Nainstalit eCS
(c) Nainstalit Air-Boot z eCS
(d) Nainstalit Squeeze
(e) Dodat Squeeze do Air-Bootu

Správně?

(3) Součástí Squeeze má být také starý GRUB 0.97 . Bylo by ideální, kdyby šlo při instalaci zadat, že chci "legacy" GRUB 0.97 a ne GRUB 2 a že ho chci v partition a ne v MBR. Jenže - jde to? V případě, že to nejde a GRUB 0.97 se musí instalovat až z Debianu, je možné dostat GRUB 0.97 do partition a ne do MBR? Pokud lze dostat GRUB 0.97 do partition, tak to znamemá

(a) Nainstalit Squeeze
(b) Nainstalit GRUB 0.97 do partition
(c) Nainstalit BM
(d) Nainstalit eCS
(e) Dodat Squeeze do BM

Správně?

Má někdo nějaké zkušenosti se Squeeze a eCS na jednom počítači?

Re: Než strčím CD do počítače ...
Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 9 August, 2011 08:41

Ahoj Radku,

já bych tam to CD vůbec nestrkal. Co takhle zkusit upgadovat ten systém bez instalačního CD jen s podporou APT? Podle návodů by to mělo jít raz dva  smiling smiley

[www.go2linux.org]
[www.cyberciti.biz]

Podle oficiálního návodu by to nemělo automaticky přeplácnout GRUB novou verzí, ale zkušebně zřetězit GRUB 1 --> GRUB 2 --> Debian, přičemž se pak dá permanentně vyhodit GRUB 1. Ani tohle zřetězení ale nemusíš dělat. Tipnul bych si, že to prostě můžeš úplně přeskočit.

Návod je zde, sekce 4.7.1 -- Upgrade to GRUB 2:
[www.debian.org]

Tudíž eComStation snad není v nebezpečí  smiling smiley

-------------------------------
Jarda Kačer

Datum: 9 August, 2011 19:47

To je poslední možnost, Jardo. Já bych třeba rád KDE místo Gnome. Pokud půjdu cestou upgrade, budu mít na disku jádro od Lenny, jádro od Squeeze, Gnome, KDE - prostě nežádoucí chlív, který vyčistit může být dost obtížné i nebezpečné. Kromě toho, zřetězení tě nespasí, pokud se ten GRUB 2 nainstaluje do MBR. Potřeboval bych permanentně vyhodit GRUB 2.

Autor: xhajt03 (IP zalogováno)
Datum: 10 August, 2011 13:27

Relativně nedávno jsem upgrade Linuxu řešil také. Pravda, v mém případě to bylo dokonce Etch->Lenny->Squeeze, což situaci rozhodně nezjednodušilo. Řešil jsem to přes APT a stálo mne to poměrně dost úsilí (včetně bootování z Live CD a přenastavování konfigurace GRUB pod chroot), aby to zase fungovalo. Na druhé straně po dořešení těchto "drobností" výsledkem rozhodně nebyl tak zásadní "chlív" (staré instalační balíčky se dají snadno pročistit a pár drobností typu přechod na jiné umístění informací o národním nastavení se dá snadno detekovat a opravit).

Na permanentní vyhození GRUB 2 bych moc nesázel. Hlavní potíž vidím v tom, že každý další upgrade a většina software pro správu apod. bude počítat s tím, že člověk používá default nastavení a s postupujícím časem to bude generovat čím dál více komplikací (neotestované konfigurace apod.). To byl ostatně i můj případ (původně jsem s Etch vůbec nepoužíval GRUB, nýbrž pouze LILO v rámci dané partition a VPART od Veita Kannegiessera jako primární zavaděč) a velmi pravděpodobně zdroj mých problémů...

T.

Datum: 14 August, 2011 15:40

Sesbíral jsem něco informací a zkusi (Debian 6.0.2 netinst). Instalace sletěla na chroot cosi (teď už nevím co) během stahování souborů ze sítě. Takže jsem zpátky nainstaloval Lenny (asi tak dvě a půl hodiny, ach jo) a volám do všech stran: co se děje?

Datum: 15 August, 2011 08:55

Takže, sletělo:

chroot /target mount -t proc proc /proc

a to v době, kdy se prováděl debootstrap. Prý "segmentation fault". Spustil jsem alespoň rescatux a zkontroloval, jestli root a /home jsou v pořádku. Jsou.

Ukázala se zajímavá věc: GRUB 2 nemusí být ten, kdo dělá problémy! Instalace sletěla po fdisku ale před instalací GRUBu. Do OS/2 se šlo přebootovat, ale

- ale v boot manageru se objevila partition, která tam neměla vůbec být. Před upgrade jsem Debian z BM vyhodil, takže by tam měla být jenom eCS.
- ale LVM vykřikuje "klasiku": Disc corrupted! I do not want to have anything common with this! Leave me alone and forget me as far as this disk is concerned!
- ale DFSee hlásí chyby jako: Partitions nejsou vyrovnány na hranici cylindu! Velikost partition je špatně! Ale ty partitions poznal správně.

Přeinstaloval jsem zpátky Lenny - a partitions byly zase v pořádku! Včetně toho, že zase zmizela ta partition, která v BM neměla vůbec být. Zdá se, že bordel dělá Debian 6 fdisk a (možná) ne GRUB.

No, potěš protěž ...

Autor: jkacer (IP zalogováno) admin
Datum: 15 August, 2011 12:28

No to jsou teda pěkný zprávy.

Takže Debian 6 + eComStation na jednom fyzickým stroji asi ne, co?

Každopádně díky za odstrašující příklad, kdyby mě snad někdy něco takovýho napadlo...

-------------------------------
Jarda Kačer

Datum: 16 August, 2011 17:40

Ale jo ... lidi já mám na jednom stroji Debian 6 s KDE a eCS! Kdyby nebylo "véčko" tak zprofanovaný symbol, tak bych ho hned vyseknul!

Shrnutí poznatků:

(1) netinst distro 6.0.2.1 má tendenci padat. Alespoň pokud instaluješ Gnome. Padá jak "install base system" tak v "install software". Mně se podařilo projít s instalací KDE, expert install. KDE jsem ostatně chtěl, protože jsem se chtěl naučit Qt.

(2) GRUB 2 s určitostí není ten, kdo je zodpovědný za bordel! Teď právě provozuju Squeeze, odstartovaný z OS/2 BM a GRUBu 2. Ten kdo dělá bordel je Debian fdisk!

Nekompatibilita OS/2 a Debian fdisku ostatně není nijak nové zjištění. Udělejte partitions v Debianu a LVM s vámi nebude mluvit. Chcete-li vůbec odstartovat (i Lenny), měla by být root partition primary.

(3) Abych se tomu vyhnul, udělal jsem všechny partitions v LVM a všechny primary. Takže mám primary root (20 G), primary /home (65 G), primary swap (5 G) a primary FAT32 partition pro komunikaci mezi eCS a Squeeze. Můžu si to dovolit, mám 2 disky, na každém jsou 4 primary partitions.

Způsobil jsem tím, že disk s Debianem je v pořádku i po instalaci Squeeze. LVM se tváří spokojeně a ukáže tytéž partitions, jaké jsem dřív vytvořil. Debian lze přidat do BM a odstartovat.

(4) Zrada! GRUB 2 čísluje partitions od jedničky. Takže první partition na 2. disku je (hd1,1).

(5) Zrada! fdisk v Debianu 6 asi čísluje partitions odzadu. Já jsem vytvářel v LVM partitions od začátku volného místa na disku (od začátku disku) a v fdisku jsem je našel v opačném pořadí. Ještě že jsem si toho všiml. První partition na disku je root, ale v fdisku Debianu (a také pro GRUB!) je to (hd1,4). Tak mě napadá ... kam vlastně instalovali GRUB 2 zoufalci, kteří neprošli?

(6) Když jsem definoval partitions Debian fdisku, smáznul jsem bootable flag u rootu.

(7) Debian samozřejmě nenajde na disku eCS a navrhuje GRUB 2 v MBR. Zaraž to a nainstaluj GRUB 2 do rootu. Do (hd1,4), do kopru!

Tak, a já si jdu prohlížet, co jsem nainstaloval smiling smiley

Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci.
Online uživatelé (Administrátor)
This forum powered by Phorum.